RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 116

Rozwój letnisk na Podhalu.

Gazeta Podhala Nr 3 z dnia 9 sierpnia 1936r.

Rozwój letnisk na Podhalu.
Przyrodzone warunki Podhala, jak piękne górskie okolice, zdrowe żywicą pachnące powietrze powodują, że zjeżdża do nas każdego roku około 100 tysięcy osób z różnych stron Polski. Przybywają do nas letnicy i turyści, by po całorocznej pracy w zaduchu miejskim odetchnąć czystem powietrzem, odpocząć i nabrać sił do dalszej pracy.
Tego roku widzimy znacznie silniejszy ruch letniskowy i turystyczny w stosunku do roku zeszłego. W Szczawnicy, Krościenku, Czorsztynie i Poroninie jest o 30% więcej letników niż zeszłego roku, w Rabce 40%, w Zakopanem 15% więcej.
Prawie że niema na Podhalu wsi, gdzieby nie dotarli goście. Obok większych letnisk, jak Poronin, Bukowina, Białka, Witów, Kościeliska, Kowaniec przy Nowym Targu, widzimy, że niektórzy letnicy szukają ciszy i spokoju w małych dziedzinkach podhalańskich, jak Dursztynie, Szlembarku, Falsztynie i wielu innych. Każda najmniejsza wioska nadaje się doskonale na letnisko, jeśli tylko ma kto na nią zwró-uwagę. O takim małym Dursztynie nikt nie wiezął, trudno tam było samochodem dojechać, a w ostatnich latach powstały trzy wille i letnicy twierdzą, że śliczna okolica, nadająca się na pobyt letni i zimowy.
Podhalanie częściowo zrozumieli, że przyciągnąć gości do siebie, to swój własny interes i dlatego starają się uprzyjemniać pobyt letnikom i zapewnić im możliwie jak najprzyjemniejsze spędzenie czasu na letnisku. Dzisiaj w większości wiosek na Podhalu nie spotkamy, by gnojówka rozlewała się po gościńcu i zanieczyszczała powietrze, a gospodarzowi uciekały pieniądze z kieszeni. W roku zeszłym w powiecie nowotarskim gazdowie wybudowali 260 gnojowni betonowych, w których zbierają nieoceniony skarb, jakim jest dla rolników gnojówka.
Wybudowano w powiecie trzydzieści pięć moczydeł lnu, które służą również jako kąpieliska dla dzieci, a w razie pożaru jako zbiorniki, dostarczające wody do sikawek.
W Trybszu i na Kowańcu w Szkole Rolniczej zaprowadzono wodociągi grawitacyjne, które dostarczają zdrowej źródlanej wody po picia. Letnik nie będzie się obawiał nabawienia się choroby zakaźnej. Bukowina myśli także o budowie wodociągów, co zresztą jako licznie uczęszczanemu letnisku jest jej bardzo potrzebne, a zapewne pomyśli o tem i szereg innych miejscowości.
W niektórych wsiach robią się chodniki wzdłuż osiedli; mieszkańcy wyrabiają krawężniki betonowe, układają obok drogi i wysypują chodniki piaskiem i kamieniami- otoczakami. Duże znaczenie dla akcji letniskowej ma zadrzewienie terenu, często tu i ówdzie pustką stojącego, najczęściej strome zbocza, kióre w gospodarstwie do niczego się nie nadają. Zadrzewienie uskutecznia się zalesieniem oraz sadzi się drzewa owocowe, które nabywają gospodarze za pośrednictwem O. T. R. w Nowym Targu. Nie licząc nabywania drzewek niegwarantowanych w Nowym Targu na jarmarku gospodarze zgłosili zamówienie na zapotrzebowanie w najbliższym czasie około 55 tysięcy sztuk drzewek owocowych dobrego gatunku.
Podhalanie dbają także o oświetlenie nocne swoich wsi. Widzimy szereg miejscowości, w których gospodarze zużytkowują siłę spadku wody, zakładają dynama i oświetlają swoje zabudowania gospodarcze, a nieraz i całą wieś, jak np. w Poroninie. Próby w tym kierunku są czynione w Waksmundzie, Łopusznej, Ostrowsku, Nowej Białej, Frydmanie, Jurgowie i wielu innych. W Dursztynie, gdzie brak wody, pomysłowy właściciel P. Dr. Pajor zbudował wiatrak i wykorzystując silne wichry wytwarza prąd elektryczny I oświetla sobie mieszkanie.
Ostatnia wielka powódź odstraszyła trochę letników, jednak była dla nas także szkołą, gdyż obecnie widzimy, że akcja przeciwpowodziowa jest u nas przygotowana i zaopatrujemy organizacje społeczne w potrzebny sprzęt do walki z wodą. Z początkiem lipca b. r., kiedy stan wód na Podhalu podniósł się, zaalarmowano Komitety i okazeło się, że w każdej chwili są one zdolne do sprawnego działania.
Na Podhalu widzimy duży wysiłek w kierunku podniesienia wsi, jako letnisk i uzdrowisk, jednak jest dużo jeszcze pracy, którą trzeba będzie w przyszłości wykonać.

M. Balara.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 6247 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE