RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 21 maja 2018 roku

141 dzień roku, 21 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:49
Zachód słońca: 20:23

Imieniny obchodzą: Donat, Donata, Jan, Kryspin, Przecława, Pudens, Tymoteusz, Walenty, Wiktor, Wiktoriusz

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 100

Wystąpienie burmistrza na sesji po ślubowaniu na rozpoczęcie kadencji 2006-2010 - w dniu 6.XII.2006r.

 

Panie Przewodniczący,
Wysoka Rado,
Szanowni Państwo!

Dzień dzisiejszy i Sesja Rady Miasta Nowego Targu, podczas której złożyłem uroczyste ślubowanie rozpoczynając nową kadencję 2006-2010 jest dla mnie dniem szczególnym.

W wyborach samorządowych 12 XI 2006r. zostałem wybrany po raz czwarty na burmistrza Miasta, a po raz drugi w wyborach powszechnych, podczas których podobnie jak cztery lata temu mieszkańcy miasta już w I turze wyborów zdecydowali, że powinienem kontynuować swoją pracę sprawując zaszczytny urząd burmistrza. Za ten wybór i okazane mi zaufanie dziękuję dzisiaj wszystkim, dla których moja praca i zaangażowanie na rzecz miasta i jego mieszkańców były przekonującym argumentem, żeby na mnie głosować. Postaram się na miarę moich możliwości nie zawieść tych oczekiwań.

Z woli Opatrzności Bożej dzięki wsparciu wyborców i pomocy przyjaznych ludzi stoję dzisiaj przed Państwem dziękując:

 • mojej Żonie Dorocie i całej licznej Rodzinie, wśród których szczególną rolę odgrywa moja Mama i bracia, którzy wspierali mnie duchowo, co jest dla mnie najważniejsze,
 • Radzie Miasta poprzedniej kadencji z p. Przewodniczącym Zbigniewem Sięką,
 • moim najbliższym współpracownikom zastępcom Eugeniuszowi Zajączkowskiemu, Janowi Kolasie, p. Sekretarz Stanisławie Szołtysek, p. skarbnikowi Józefowi Młynarczykowi, wszystkim urzędnikom, dyrektorom szkół, jednostek miejskich i spółek, których praca przez ostatnie cztery lata była dla mnie wielka wsparciem i pomocą, dlatego równocześnie proszę ich o dalszą współpracę.
 • samorządowi powiatowemu i wojewódzkiemu,
 • Panu Wojewodzie i wszystkim instytucjom państwowym takim jak Urząd Skarbowy, Sanepid, Archiwum Państwowe, Zakładowi Energetycznemu i innym,
 • służbom mundurowym Policji, Straży Pożarnej, Wojsku,
 • nowotarskim parafiom – ich proboszczom i duszpasterzom, reprezentowanym dzisiaj przez ks. Prałata Mieczysława Łukaszczyka,
 • Zgromadzeniu Sióstr Serafitek,
 • Podhalańskiej Wspólnocie Samorządowej, z której to kandydowałem na burmistrza
  i która mnie na wszelki możliwy sposób wspierała,
 • wszystkim instytucjom i stowarzyszeniom, które pomagały wypełniać zadania miasta oraz wszystkim indywidualnym osobom, które swoją radą, a często dobrym słowem i gestem pozwalały nie zwątpić w sens dalszej pracy.

Praca ta przyniosła swój wymierny efekt wyrażony realizacją wielu inwestycji, żeby wymienić tylko przyłączenie studni głębinowych do sieci miejskiej, ale również wysokimi miejscami miasta w samorządowych rankingach, żeby wspomnieć tylko Ranking Samorządów Rzeczpospolitej ( 33 miejsce) i Ranking „Trzy Korony Małopolski”, którego Miasto zostało laureatem.

Poprzedni samorząd pozostawił miasto w dobrej kondycji finansowej: zadłużenie wynosi ok. 7,6% budżetu przy dopuszczalnym limicie 60%, a spłata zobowiązań jest na poziomie 2,2% przy dopuszczalnej granicy 15%.

Przed nami kolejna kadencja, podczas której mamy ogromną szansę aby kontynuować dalszy dobry rozwój miasta przy wykorzystaniu zapowiadanych na lata 2007-2013 dużych środków pomocowych z Unii Europejskiej. Wymaga to od nas wszystkich ogromnej pracy i dobrej współpracy w samorządzie, do której zapraszam wszystkich. Niech samorząd nasz będzie miejscem zgodnej współpracy, merytorycznych dyskusji i znajdowania najlepszych rozwiązań dla spraw i problemów, które są przed nami. Nie bierzemy złych przykładów od polityków z Warszawy czy też nawet z Krakowa, o których codziennie dowiadujemy się z mediów. Mieszkańcy Nowego Targu mają prawo tego od nas oczekiwać i z tego będą nas w swoim czasie rozliczać.

Za najważniejsze dziedziny, na które trzeba położyć szczególną uwagę uważam sprawy związane z komunikacją, edukacją, rekreacją i sportem, ale również budownictwem mieszkaniowym, ochroną środowiska i kulturą.

Wśród wszystkich spraw związanych z inwestycjami w tych kierunkach nie zamierzam zapomnieć o tych mieszkańcach miasta, którzy z różnych przyczyn dotknięci są problemami społecznymi. Przy ich rozwiązywaniu mogą zawsze na mnie liczyć, a ufam, że i na cały samorząd. Nadal zamierzam wspierać funkcjonowanie świetlic terapeutyczno – wychowawczych przy szkołach i dożywianie uczniów.

Ważnym elementem dobrego rozwoju miasta jako stolicy regionu jest podtrzymywanie i rozwijanie dobrych kontaktów z samorządem powiatowym, wojewódzkim oraz ze wszystkimi samorządami Podhala, wśród których szczególna rola przypada z różnych względów Zakopanemu.

Wszelka możliwa pomoc dla prężnie rozwijającej się Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na czele z jej Rektorem Prof. Stanisławem Hodorowiczem ma dla miasta ogromne znaczenie, bo „Podhalańska Wyższa” to przecież motor napędowy rozwoju Nowego Targu i Podhala.

Dobre funkcjonowanie Urzędu Miasta, jego wizerunek i przyjazne odnoszenie się do wszystkich, którzy załatwiają tu swoje sprawy, to dla mnie również rzecz, której nie można zaniedbywać. Aby kontynuować to co było dobre i poprawić braki zamierzam już w przyszłym roku wdrożyć w Urzędzie system zarządzania jakością pracy tak aby uzyskać certyfikat ISO 9001.

Aktywność obywatelska mieszkańców przejawiająca się działalnością stowarzyszeń, organizacji i związków pozarządowych może być bardzo pomocna w naszych działaniach, dlatego będę często się do niej odwoływał i zapoznawał się z ich opiniami.

Są to tylko niektóre zamierzenia i plany, ale nie sposób powiedzieć dzisiaj o wszystkim. Już z tego, z konieczności skrótowego ich omówienia wynika, że pracy i miejsca do niej nie zabraknie dla nikogo. Dlatego proszę, żeby czuli się do niej zaproszeni wszyscy – również ci, którzy mają inne widzenie spraw i rozwiązań dla miasta. Ani burmistrz, ani żadna grupa nie ma monopolu na wiedzę i właściwe rozwiązania, dlatego tylko z merytorycznych dyskusji a nawet sporów mogą powstawać te najkorzystniejsze dla Nowego Targu i jego mieszkańców. Do takiej dyskusji dotyczącej przyszłości miasta zaproszeni są wszyscy, nie tylko Ci, którzy od wieków są Nowotarżanami, ale i Ci, którzy niedawno wybrali Nowy Targ za swoje miejsce na ziemi, czy też mieszkając z dala od niego w Polsce, Europie, czy Ameryce myślą o nim i dobrze mu życzą.

Nasz kochany, obchodzący w tym roku jubileusz 660-lecia Nowy Targ ma dobrą przyszłość. Od nas wszystkich zależy dobre wykorzystanie szans i sprzyjającej koniunktury dla jego rozwoju.

Jestem głęboko przekonany, że wspólnie damy radę i odniesiemy sukces. Niech w tym wszystkim dopomaga nam opieka i wstawiennictwo św. Katarzyny Aleksandryjskiej – wielkiej Patronki Miasta od 1346 roku.

Na te działania, pracę i dobrą współpracę wszystkim życzę Szczęść Boże!


Marek Fryźlewicz

Burmistrz Nowego Targu

Aktualizacja: 08-12-2006r.
Oglądane: 4867 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE