RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 24 czerwca 2018 roku

175 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Dan, Danisz, Danuta, Emilia, Jan, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 70

Wystąpienie Burmistrza podczas uroczystości 125-lecia OSP w Nowym Targu 1.X.2006r.

Wystąpienie Burmistrza podczas uroczystości

125-lecia OSP w Nowym Targu 1.X.2006r.

 

Dzisiejsza uroczystość 125-lecia OSP Nowy Targ-Kowaniec odbywająca się w roku jubileuszu 660-lecia miasta ma wymiar szczególny.

Świętujemy bowiem dzisiaj rocznicę działalności wspólnej stowarzyszenia stawiającego sobie od początku istnienia niesienie bezinteresownej pomocy bliźniemu w potrzebie. Bezpośrednimi inicjatorami jej powstania byli Józef Schowal i Edmund Hoszard. Rozpoczęta we wrześniu 1881r. działalność po zatwierdzeniu przez Radę Miejską statutu i oficjalnej rejestracji dokonanej przez Namiestnictwo C.K. we Lwowie służyła nie tylko miastu i jego mieszkańcom ale i sąsiednim miejscowościom nie posiadającym OSP, żeby wspomnieć tylko o akcjach naszej OSP w Zakopanem i w Cichem.

Wstępowali w jej szeregi ochotnicy, którzy jak mówił statut byli nieposzlakowanego życia i fizycznie uzdolnieni będąc wcielani do trzech oddziałów pożarników, wodnego i bezpieczeństwa. Byli też od początku honorowi członkowie wspierający na różny sposób, a głównie finansowy jej działalność. Stawiane ochotnikom wymagania były nie tylko potwierdzane przez 2 członków organizacji przy wstępowaniu, ale i na bieżąco weryfikowane poprzez pochwały ale i poprzez kary aż do wyrzucenia włącznie. Przekonali się o tym nawet znani z późniejszych zasług nowotarżanie, których wydalono ze służby za „nieposłuszeństwo, lenistwo, krnąbrność i kłótliwość”.

Wszystkie te wymogi i ich praktyczne stosowanie sprawiały, że nasza Ochotnicza Straż Pożarna była zawsze bardzo prężną organizacją zaangażowaną nie tylko w niesienie pomocy, ale i w różnorakie działania m.in. związane z istnieniem Orkiestry Strażackiej, która swoimi wystąpieniami uświetniała wszystkie uroczystości narodowe, miejskie, kościelne i kulturalne. Organizowane były często ćwiczenia pozwalające na podniesienie sprawności fizycznej i operacyjnej oddziału, ale też posiadana biblioteka dysponowała nie tylko literaturą fachową.

Cechą charakterystyczną OSP Nowy Targ-Kowaniec była od początku jej istnienia ścisła więź z miastem i regionem. Wiele zasłużonych dla Nowego Targu postaci żeby wymienić tylko burmistrzów Juliana Wiśniewskiego, Jakuba Podkanowicza, Mikołaja Halikowskiego, Józefa Rajskiego i Franciszka Dworskiego było nie tylko członkami OSP, ale i jej protektorami. Pomagali straży Księża, a wśród tych najbardziej aktywnych wymienić należy Księży Ferdynanda Muchowicza i Franciszka Karabułę. Aktywnie włączali się w działalność OSP przedstawiciele społeczności żydowskiej, a wśród ówczesnych ochotników zdarzały się też kobiety jak np. Maria Dworska. Członkowie OSP byli zawsze nastawieni bardzo patriotyczne walcząc o odzyskanie niepodległości Polski w szeregach Legionów oraz w I i II Wojnie Światowej.

Przez 125 lat zmieniały się czasy, rzeczywistość przynosiła nowe wymogi i oczekiwania, przychodziły nowe pokolenia - ale działalność OSP trwała nieprzerwanie ze wzlotami ale i upadkami i problemami. Sama jednak istota, cechy i charakter działalności OSP przetrwały i są dzisiaj rozwijane tak jak niegdyś w łączności z miastem, Parafią Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu pod fachowym nadzorem i przy pomocy jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Dlatego też dzisiaj świętując tak piękny jubileusz 125-lecia wypowiadam w imieniu władz miasta oraz własnym jako wnuk strażaka Władysława i druh serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy pomagali i pomagają naszej OSP.

Szczególne podziękowania kieruję do Rady Miasta oraz do p. gen. Wiesława Leśniakiewicza – Zastępcy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wywodzącego się z naszych stron – z Jordanowa, który był naszym komendantem rejonowym PSP. Dziękuję za przekazaną z Komendy Głównej kwotę 10 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie wyposażenia naszej OSP.

Gratuluję i dziękuję druhnom i druhom, którzy tworzyli i nadal budują jej działalność i dobry wizerunek w społeczności lokalnej miasta i Podhala. Niech nasze uroczystości będą okazją do świętowania, wspomnień, refleksji i podsumowań, ale i do wyznaczenia i mobilizacji do podejmowania nowych zadań i obowiązków, które niesie z sobą codzienność.

Wszystkim na dalsze owocne lata działalności OSP w Nowym Targu życzę Szczęść Boże!

Marek St. Fryźlewicz

Aktualizacja: 09-10-2006r.
Oglądane: 10071 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE