„Piękna muzyka jest uniwersalnym językiem, który mówi bezpośrednio z serca do serca, poza murami i poza granicami narodów. Ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera ogromny wpływ.”
/Jan Paweł II/
Jubileusz 60-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu przypada w roku, w którym miasto Nowy Targ obchodzi 660-tą rocznicę nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego.
Jest to zbieg okoliczności, ale również okazja do stwierdzenia, że nowotarska Państwowa Szkoła Muzyczna dobrze wpisała się i nadal wpisuje nie tylko w historię, ale i życie codzienne Miasta i regionu Podhala. Jest ona kontynuatorką wiekowych tradycji muzycznych w Nowym Targu, o których możemy się dowiedzieć w kronikach historycznych.
W parafii nowotarskiej pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej już pod koniec XV wieku zatrudniony był nie tylko organista, ale i kantor, który prowadził chór parafialny. Przy parafii działała także szkoła, w której oprócz katechizmu, kalendarza kościelnego i ministrantury, języków klasycznych (łaciny i greki łącznie z gramatyką), języka polskiego i arytmetyki uczono także muzyki i śpiewu.
Szkoła ta miała silny związek z miastem, bo w 1608 roku rajcowie miejscy zobowiązani byli, by „dawali obiady kierownikowi szkoły, kantorowi i scholarom, którzy śpiewali w chórze kościelnym oraz chłopcom uczęszczającym do szkoły.”
Te piękne tradycje zawarte w historii Nowego Targu godnie i na miarę czasów kontynuuje Państwowa Szkoła Muzyczna. Najlepszym tego dowodem są wybitni jej absolwenci, znani nie tylko w Polsce, ale i w Europie i świecie, żeby wymienić tylko kompozytorów: Jana Kantego Pawluśkiewicza, Janusza Stokłosę, Ludwika i Jerzego Kaszyckich czy też śpiewaków operowych - Zofię Kilanowicz, Katarzynę Wiwer, Janusza Borowicza.
Związki szkoły z miastem są również podtrzymywane i rozwijane o czym świadczy chociażby fakt, że oficjalnym hejnałem Nowego Targu jest utwór „Idzie Jasiek na zbój” autorstwa Profesora Józefa Edmunda Titza, który zanim został profesorem w Nowym Targu uczył muzyki i śpiewu młodego Karola Wojtyłę w wadowickim Gimnazjum.
Rada Miasta Nowego Targu swoją decyzją o przekazaniu terenu pod rozbudowę PSM umożliwiła zrealizowanie marzenia kilku pokoleń profesorów i uczniów o nauce w nowym budynku. Inwestycja ta trwała kilka długich lat, ale dzięki uporowi i wytrwałości Dyrektora pana Stanisława Rakoczego oraz wsparciu wielu osób i życzliwości Ministerstwa Kultury udało się ją dokończyć przed jubileuszem 60-lecia szkoły.
Dzięki temu możemy dzisiaj świętować w nowoczesnym budynku, który dobrze służy nie tylko uczniom i profesorom, ale również miastu, bo nowoczesna sala koncertowa przyciąga wszystkich spragnionych kontaktu z muzyką. Nie może to specjalnie dziwić, bo jak to ktoś powiedział „muzyka wymywa z duszy kurz codziennego życia”. Oby spełniała tę rolę również w przyszłości bo jest nam to wszystkim bardzo potrzebne w dzisiejszej rzeczywistości. Niech słowa Ojca św. Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, które przybrałem jako motto, będą dla wszystkich świętujących ten piękny jubileusz szkoły nie tylko drogowskazem jak mają służyć innym poprzez muzykę, ale i wyzwaniem do realizowania przesłania Jana Pawła II dotyczącego kultury i muzyki.
Na dalsze lata i następne piękne jubileusze życzę Państwowej Szkole Muzycznej i wszystkim z nią związanym Szczęść Boże! i Plurimos annos!
Marek St. Fryźlewicz
Burmistrz Nowego Targu