X
Budżet obywatelski 2015/2016
RSS facebook
Dziś mamy: piątek
- 9 października 2015 roku

282 dzień roku, 41 tydzień roku.
Wschód słońca: 6:50
Zachód słońca: 18:04

Imieniny obchodzą: Arnold, Arnolf, Atanazja, Bogdan, Dionizjusz, Dionizy, Jan, Ludwik, Przedpełk

Dzień Znaczka (pocztowego)
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Miejska Biblioteka P
MOK
MCSIR
JP II Nowy Targ
Karta Dużej Rodziny
Album-Ocalic
Dz Urz Woj. Małop
NT Szlak Rowerowy
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
Euroregion Tatry
PPWSZ
Kropla IPA
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
UTW

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 88

Szlaki turystyczne

Największym walorem turystycznym Nowego Targu są Gorce, które przyciągają spragnionych obcowania z przyrodą turystów. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie z Nowego Targu zostały poprowadzone dwa popularne szlaki - zielony i żółty prowadzące na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m n.p.m.). Szlaki zostały wytyczone i oznakowane przez PTTK.

Szlak zielony 

Szlak zielony jest atrakcyjny dla turystów zwłaszcza ze względów widokowych. Wędrujący nim mogą podziwiać panoramę całych Tatr, część Spisza, Jezioro Czorsztyńskie oraz charakterystyczną sylwetkę Babiej Góry.

Szlak nie jest trudny technicznie, ale na jego początku jest ostrzejsze kilkuminutowe podejście. Prowadzi pośród lasów i polan na których zostały pobudowane liczne bacówki, służące mieszkańcom Nowego Targu i okolic do weekendowych wypadów.

Pewną ciekawostką turystyczną jest ołtarz na Polanie Brożek, wybudowany w latach 80-tych przez miejscowego gospodarza Stefana Mrugałę. Pomnik – ołtarz jest poświęcony św. Maksymilianowi Kolbe. Głównym elementem ołtarza są trzy drzewa wkopane do góry korzeniami, połączone ze sobą drutem kolczastym. W maju w soboty odbywają się tutaj nabożeństwa majowe, a w wigilię Bożego Narodzenia odprawiana jest góralska pasterka przy watrach.

Szlak żółty

Charakteryzuje się łagodnym i szerokim podejściem, jest często wykorzystywany przez rowerzystów. Przy szlaku żółtym położona jest jedna z największych atrakcji Gorców - kaplica papieska. Została wybudowana w 1979 r. - jak głosi stosowna inskrypcja przez: „pasterze Gorców - Pasterzowi Świata”- przed wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu. Swoim kształtem przypomina krzyż Virtuti Militari, a jej wnętrze jest zdominowane symboliką patriotyczną. Opiekę nad kaplicą sprawuje ksiądz Kazimierz Krakowczyk, który w sezonie letnim codziennie odprawia w niej mszę świętą.

Szlak papieski w Gorcach

Karol Wojtyła wędrował po Gorcach w latach 50-tych XX wieku. Swoje wędrówki wielokrotnie wspominał już jako papież podczas spotkań z wiernymi.

Szlak papieski został wytyczony jeszcze za życia Ojca Świętego i prowadzi przez miejsca związane z jego bytnością. W większości pokrywa się z pieszymi szlakami oznakowanymi przez PTTK.

Szlak gotycki

Szlak samochodowy po Podhalu prowadzący przez zabytki gotyckie lub posiadające elementy gotyckie w swojej architekturze.

W Nowym Targu na szlaku znajduje się kościół św. Katarzyny wybudowany dzięki fundacji Kazimierza Wielkiego w 1346 r. oraz drewniana świątynia pod wezwaniem św. Anny.

Szlak architektury  drewnianej

Jest markowym produktem turystycznym województwa małopolskiego prowadzącym przez ponad 250 drewnianych kościołów, dworów i willi. Obecnie do zwiedzania udostępniono około 50. Wśród nich jest zabytkowy XV wieczny drewniany kościół św. Anny na nowotarskim cmentarzu. Kościółek można zwiedzać w następujące dni:

piątek od 14:00 do 18:00

sobota od 12:00 do 16:00

lub po każdej mszy świętej oraz po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 18 266 42 77

Aktualizacja: 29-07-2011r.
Oglądane: 29492 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Lang. Polish Lang. Deutch Quality International 2013 Małopolskie Wektory Współpracy Rzeczpospolita Fair Play ISO ISO SLE