RSS facebook
Dziś mamy: wtorek
- 24 maja 2016 roku

145 dzień roku, 21 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:45
Zachód słońca: 20:27

Imieniny obchodzą: Cieszysława, Estera, Jan, Joanna, Maria, Mokij, Wincenty, Zula, Zuzanna

Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Karta Dużej Rodziny
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 42

Historia Jarmarku nowotarskiego
Jarmark – Nowy Targ to miasto o bogatej tradycji handlowej. Już sama jego nazwa wskazuje na duże znaczenie wymiany handlowej, która kształtowała się tu na przestrzeni stuleci. Wertując karty encyklopedii można natrafić na wiele definicji jarmarków. Jedna z nich mówi, iż jarmark (z niem. Jahrmarkt „doroczny targ”) – w średniowieczu był jedną z podstawowych form handlu, zwłaszcza hurtowego. Niewielkie stosunkowo rozmiary ówczesnego handlu, a także trudności i niebezpieczeństwa komunikacji powodowały, że jarmarki były niemalże jedynymi formami wymiany między poszczególnymi regionami gospodarczymi. Jarmarki odbywały się nie częściej niż kilka razy do roku, a zazwyczaj tylko raz (stąd nazwa), w stałym miesiącu zwykle w związku ze świętem kościelnym. Przywileje świeckie i kościelne zapewniały kupcom uczestniczącym w jarmarkach bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pax Dei). Współcześnie istniejące jarmarki noszą tę nazwę jedynie ze względu na tradycję. Potoczne nazwy jarmark i targ, - który w przeszłości odbywał się częściej niż jarmark - używane są zamiennie.
Już dzięki lokacji Nowego Targu przez Kazimierza Wielkiego w roku 1346 można było zorganizować jarmark w dniu święta patronki miasta św. Katarzyny, który trwał całą oktawę. Kazimierz Jagiellończyk dodał drugi jarmark na św. Jakuba oraz targi tygodniowe w dnie czwartkowe. Zatwierdził je w całości Jan Olbracht na mocy dokumentu z 1493 r., a król Zygmunt I zmodyfikował je o tyle, że targi czwartkowe przeniósł na sobotę. Według lustracji z roku 1660, odbywały się trzy jarmarki doroczne: na św. Jacka, św. Katarzynę i Białą Niedzielę, targi natomiast wyszły wtedy z użycia. Przyczyny tego zaniku należałoby się doszukiwać w rozpowszechnianiu się targów po wsiach starostwa, ze szkodą dla mieszczan. Żalili się zatem nowotarżanie królowi Augustem II, że im nie starczy jarmarków na „kupczenie i rozsprzedaż towarów”, prosząc o ich pomnożenie. Podniósł więc król ich liczbę do pięciu. Stanisław August z kolei dodał do nich cztery nowe. Jarmarki z całą pewnością przyczyniają się do pobudzenia życia gospodarczego i ożywienia handlu na Podhalu.

Współczesne jarmarki podobnie jak hokej, kuśnierstwo i słynne nowotarskie lody jednoznacznie kojarzą się z naszym miastem. To właśnie tu w latach 70 i 80 można było nabyć nowinki prosto z Ameryki oraz modne wówczas kożuchy. A przyjeżdżała do nas cała Polska komponując wycieczki pracownicze w ten sposób żeby koniecznie zwiedzanie Nowego Targu odbywało się wyłącznie w czwartek.

Nowotarskie jarmarki odbywają się tradycyjnie w każdy czwartek i w soboty. W niedziele plac targowy zamienia się w giełdę samochodową. Targowisko mieści się na os. Bereki tuż przy drodze biegnącej z Nowego Targu w stronę Nowego Sącza. Nieopodal placu targowego znajduje się wiele parkingów także z pozostawieniem samochodu czy autokaru na czas robienia zakupów nie powinno być problemu. Handluje się tu prawie wszystkim: wyrobami regionalnymi, odzieżą, meblami, wyrobami ze skóry (kurtki, kożuchy, serdaki regionalne), artykułami z wikliny, artykułami przemysłowymi, wytworami kowalstwa artystycznego, warzywami i owocami. Osobliwą częścią nowotarskiego jarmarku jest tzw. koński targ, na którym nierzadko można spotkać klepiących się w dłonie górali, którzy właśnie finalizują transakcję. Uwagę przyjezdnych zwracają także gaździny i gazdowie sprzedający prawdziwe oscypki, bunc czy świeżutką bryndzę. Kupić też można pachnącą, wysokogatunkową owczą wełnę. Słowem przysłowiowe „mydło i powidło”. Od wielu lat z radością gościmy naszych sąsiadów ze Słowacji, którzy masowo odwiedzają nowotarski jarmark ze względu na tradycję, ale też przystępne ceny. I to właśnie ta masowość czyni z miejscowego Burmistrza co najmniej raz w tygodniu prezydenta, bowiem suma obywateli znacząco się powiększa. Przyjeżdżając na nowotarski jarmark należy pamiętać o negocjacjach cen, bo w Nowym Targu po prostu trzeba się targować!

Opracował: Marcin Jagła

Aktualizacja: 11-03-2005r.
Oglądane: 41689 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Lang. Polish Lang. Deutch Quality International 2013 Małopolskie Wektory Współpracy Rzeczpospolita Fair Play ISO ISO SLE