RSS facebook
Dziś mamy: wtorek
- 1 września 2015 roku

244 dzień roku, 36 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:55
Zachód słońca: 18:25

Imieniny obchodzą: Bronisław, Bronisława, Bronisz, Idzi

Rocznica wybuchu II wojny Światowej

Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha

Nasze Osiągnięcia

SLE

ISO

Nagrody
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 660-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» inne miasta w internecie
» więcej o mieście
Miejska Biblioteka P
MOK
MCSIR
JP II Nowy Targ
Karta Dużej Rodziny
Album-Ocalic
Dz Urz Woj. Małop
NT Szlak Rowerowy
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
Euroregion Tatry
PPWSZ
Kropla IPA
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
UTW

Kanał informacyjny rss

Aktualnie stronę ogląda osób: 48

Historia Jarmarku nowotarskiego
Jarmark – Nowy Targ to miasto o bogatej tradycji handlowej. Już sama jego nazwa wskazuje na duże znaczenie wymiany handlowej, która kształtowała się tu na przestrzeni stuleci. Wertując karty encyklopedii można natrafić na wiele definicji jarmarków. Jedna z nich mówi, iż jarmark (z niem. Jahrmarkt „doroczny targ”) – w średniowieczu był jedną z podstawowych form handlu, zwłaszcza hurtowego. Niewielkie stosunkowo rozmiary ówczesnego handlu, a także trudności i niebezpieczeństwa komunikacji powodowały, że jarmarki były niemalże jedynymi formami wymiany między poszczególnymi regionami gospodarczymi. Jarmarki odbywały się nie częściej niż kilka razy do roku, a zazwyczaj tylko raz (stąd nazwa), w stałym miesiącu zwykle w związku ze świętem kościelnym. Przywileje świeckie i kościelne zapewniały kupcom uczestniczącym w jarmarkach bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pax Dei). Współcześnie istniejące jarmarki noszą tę nazwę jedynie ze względu na tradycję. Potoczne nazwy jarmark i targ, - który w przeszłości odbywał się częściej niż jarmark - używane są zamiennie.
Już dzięki lokacji Nowego Targu przez Kazimierza Wielkiego w roku 1346 można było zorganizować jarmark w dniu święta patronki miasta św. Katarzyny, który trwał całą oktawę. Kazimierz Jagiellończyk dodał drugi jarmark na św. Jakuba oraz targi tygodniowe w dnie czwartkowe. Zatwierdził je w całości Jan Olbracht na mocy dokumentu z 1493 r., a król Zygmunt I zmodyfikował je o tyle, że targi czwartkowe przeniósł na sobotę. Według lustracji z roku 1660, odbywały się trzy jarmarki doroczne: na św. Jacka, św. Katarzynę i Białą Niedzielę, targi natomiast wyszły wtedy z użycia. Przyczyny tego zaniku należałoby się doszukiwać w rozpowszechnianiu się targów po wsiach starostwa, ze szkodą dla mieszczan. Żalili się zatem nowotarżanie królowi Augustem II, że im nie starczy jarmarków na „kupczenie i rozsprzedaż towarów”, prosząc o ich pomnożenie. Podniósł więc król ich liczbę do pięciu. Stanisław August z kolei dodał do nich cztery nowe. Jarmarki z całą pewnością przyczyniają się do pobudzenia życia gospodarczego i ożywienia handlu na Podhalu.

Współczesne jarmarki podobnie jak hokej, kuśnierstwo i słynne nowotarskie lody jednoznacznie kojarzą się z naszym miastem. To właśnie tu w latach 70 i 80 można było nabyć nowinki prosto z Ameryki oraz modne wówczas kożuchy. A przyjeżdżała do nas cała Polska komponując wycieczki pracownicze w ten sposób żeby koniecznie zwiedzanie Nowego Targu odbywało się wyłącznie w czwartek.

Nowotarskie jarmarki odbywają się tradycyjnie w każdy czwartek i w soboty. W niedziele plac targowy zamienia się w giełdę samochodową. Targowisko mieści się na os. Bereki tuż przy drodze biegnącej z Nowego Targu w stronę Nowego Sącza. Nieopodal placu targowego znajduje się wiele parkingów także z pozostawieniem samochodu czy autokaru na czas robienia zakupów nie powinno być problemu. Handluje się tu prawie wszystkim: wyrobami regionalnymi, odzieżą, meblami, wyrobami ze skóry (kurtki, kożuchy, serdaki regionalne), artykułami z wikliny, artykułami przemysłowymi, wytworami kowalstwa artystycznego, warzywami i owocami. Osobliwą częścią nowotarskiego jarmarku jest tzw. koński targ, na którym nierzadko można spotkać klepiących się w dłonie górali, którzy właśnie finalizują transakcję. Uwagę przyjezdnych zwracają także gaździny i gazdowie sprzedający prawdziwe oscypki, bunc czy świeżutką bryndzę. Kupić też można pachnącą, wysokogatunkową owczą wełnę. Słowem przysłowiowe „mydło i powidło”. Od wielu lat z radością gościmy naszych sąsiadów ze Słowacji, którzy masowo odwiedzają nowotarski jarmark ze względu na tradycję, ale też przystępne ceny. I to właśnie ta masowość czyni z miejscowego Burmistrza co najmniej raz w tygodniu prezydenta, bowiem suma obywateli znacząco się powiększa. Przyjeżdżając na nowotarski jarmark należy pamiętać o negocjacjach cen, bo w Nowym Targu po prostu trzeba się targować!

Opracował: Marcin Jagła

Aktualizacja: 11-03-2005r.
Oglądane: 39811 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Lang. Polish Lang. Deutch Quality International 2013 Małopolskie Wektory Współpracy Rzeczpospolita Fair Play ISO ISO SLE