RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 30 kwietnia 2017 roku

120 dzień roku, 17 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:20
Zachód słońca: 18:54

Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Chwalisława, Eutropiusz, Jakub, Katarzyna, Lilla, Marian

PIT (ostatni dzień)
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 114

JARMARK nowotarski

NOWOTARSKIE JARMARKI

Jarmarki tradycyjnie odbywają się w czwartki i soboty.
W niedziele na placu targowym odbywa się giełda samochodowa. Wyjątek stanowią różnego rodzaju święta przypadające na dzień jarmarku, kiedy to zaprzestaje się jego organizowania.

Vo štvrtok a sobotu prebiehajú tradičné jarmoky.
V nedeľu sa v priestoroch trhoviska uskutočňuje burza áut. S výnimkou rôznych sviatkov, ktoré pripadajú na dni jarmokov. Jarmoky prebiehajú na trhovisku na sídlisku Bereki, blízko Alei Tysiaclecia (Aleje Tisícročia) – štátnej cesty smer Nowy Sacz. V blízkosti trhoviska sú k dispozícii parkoviská. Srdečne Vás pozávame na návštevu Nowego (Noweho) Targu.

Jarmarki odbywają się na placu targowym umiejscowionym na osiedlu Bereki znajdującym się nieopodal Alei Tysiąclecia drogi krajowej - kierunek Nowy Sącz. W pobliżu placu targowego są udostępnione miejsca parkingowe.

Plan placu targowego

Sedrecznie zapraszamy do odwiedzenia Nowego Targu.

fot. Piotr Rayski-Pawlik

Tradycja i współczesność nowotarskich jarmarków

Nowy Targ od wieków słynął z jarmarków. Już w roku 1346 z okazji święta patronki miasta – Świętek Katarzyny można było zorganizować trwający całą oktawę doroczny jarmark. Zresztą sama nazwa „jarmark” pochodzi z języka niemieckiego „Jahrmarkt” znaczy po prostu targ doroczny. Już położenie miasta, na trakcie kupieckim, blisko granicy, samo określiło jego „handlową” specjalizację. Późniejsi władcy Polski nadawali miastu przywileje organizowania dodatkowych targów, na świętego Jakuba, świętego Jacka, w Białą Niedzielę i w końcu co tydzień. Stało się więc tradycją, że w każdy czwartek z wszystkich stron ciągnęły do miasta tłumy, aby sprzedać swoje wyroby, kupić to, co w gospodarstwie konieczne, pooglądać, potargować się, spotkać znajomych. W ciągu wieków zmieniał się asortyment oferowanych towarów, tak jak zmieniały się czasy, ludzkie potrzeby i oczekiwania. Dawniej handlowano w rynku, teraz targowisko zajmuje coraz więcej miejsca od ulicy Waksmundzkiej aż za Aleję Tysiąclecia (i ciągle rośnie).Wełna, skóry, wyroby z drewna, żywność były na targu od początku istnienia miasta i pewnie będą zawsze. Dzięki jarmarkom Miasto mogło się bogacić, przecież i sprzedający i kupujący w ciągu całego pracowitego dnia musieli coś zjeść, coś wypić, czasami też i gdzieś przenocować. Rozwijała się więc i gastronomia. W drugiej połowie XX wieku tylko w czwartek można było dostać modną odzież, większość mieszkańców Podhala (teraz w wieku średnim) swoje pierwsze dżinsy kupowała na placu. Czwartkowy jarmark był wielką atrakcją turystyczną, zakupy zawsze były udane. Teraz nie można narzekać na braki w zaopatrzeniu, jednak na jarmark trzeba pójść. W czwartek i sobotę na placu kupić i sprzedać można dosłownie wszystko. W niedzielę targowisko zmienia się w giełdę samochodową, ale nie wszyscy kupują samochody, więc przekupnie oferują też odzież, buty i inne artykuły. Starsi mieszkańcy Podhala w każdy czwartek przychodzą na jarmark; jeśli nic nie kupują przyglądają się, przysłuchują transakcjom, a potem omawiają je przy kufelku piwa lub kieliszku czegoś mocniejszego. Tradycyjnym tematem tych rozmów było dawniej kupno konia czy krowy, okazje, które ktoś zaprzepaścił, targowe oszustwa. Prócz dużych zwierząt gospodarskich można kupić psa, kota, drób, wszystko to, czym zwierzęta się karmi.

W ostatnich latach najwięcej jest jednak odzieży, sprzętów gospodarstwa domowego, środków piorących, zawsze chętnie kupowane są drewniane łyżki, wałki do ciasta i inne drobiazgi potrzebna w domu. Na targowicy często słyszy się i języki obce; zawsze słowacki (nawet ceny podawane są w koronach), coraz częściej niemiecki i angielski – jarmark jest przecież atrakcją turystyczną.

Prawdopodobnie nie ma takiej rzeczy, której nie da się kupić w Nowym Targu. Jeśli kupiec czegoś nie ma w czwartek, obieca i przywiezie w sobotę lub za tydzień. Jarmarki odbywają się bez względu na pogodę. Zmieniają się czasy, potrzeby, towary, ale jarmark w Mieście się nie zmienia. Jest zawsze.

Krystyna Góźdź

 

Nowotarske jarmoky

Nowy Targ je po stáročia preslávený jarmokmi. Už v roku 1346 pri príležitosti sviatku patrónky mesta – Svätej Kataríny, mohlo mesto zorganizovať raz ročne 8 dňový jarmok. Nakoniec samotný názov „jarmark” pochádza z nemeckého „Jahrmarkt” a znamená jednoducho raz v roku sa konajúci. Už poloha mesta, na obchodnej ceste, blízko hranice, sama predurčila jeho „obchodnú” špecializáciu. Neskorší poľskí panovníci dali mestu práva organizovať dodatočné jarmoky, na sv. Jakuba, sv. Jána, počas Bielej nedele a nakoniec každý týždeň. Stalo sa teda tradíciou, že v každý štvrtok do mesta prichádzali zo všetkých strán davy, aby predali svoje výrobky, kúpili, čo bolo potrebné pre hospodárenie, a tiež popozerať, „potargovať sa”, stretnúť známych. Počas storočí sa zmenil sortiment ponúkaných tovarov tak, ako sa menili časy, ľudské potreby a očakávania. Kedysi sa obchodovalo na námestí, teraz trhovisko zaberá čoraz viac miesta od Waksmundzkej ulice až za Alej Tysiąclecia (a stále sa zväčšuje).Vlna, kožušiny, drevené výrobky, potraviny, to všetko bolo na jarmoku od začiatku existencie mesta a určite to zostane navždy. Vďaka jarmokom mohlo mesto bohatnúť a keďže obchodníci i kupujúci museli počas celého dňa niečo zjesť, vypiť, niekedy aj prenocovať, rozvíjala sa aj gastronómia. V druhej polovici 20. storočia bolo možné kúpiť módne odevy len vo štvrtok, väčšina obyvateľov Podhalia (teraz v strednom veku) si svoje prvé džínsy kúpila na trhovisku. Štvrtkový jarmok bol veľkou turistickou atrakciou, nákupy sa vždy vydarili. Teraz sa nemožno sťažovať na nedostatok, ale na jarmok sa vždy oplatí ísť. Vo štvrtok aj v sobotu tam možno kúpiť aj predať doslova všetko. V nedeľu sa trhovisko mení na automobilovú burzu, ale nie všetci kupujú autá, a tak niektorí opäť ponúkajú odevy, topánky a iný tovar. Starší obyvatelia Podhalia prichádzajú na jarmok každý štvrtok; keď nič nekupujú, len sa prizerajú, počúvajú ako sa ľudia jednajú, a potom to pri krígli piva alebo poháriku niečoho silnejšieho rozoberajú. Tradičnou témou rozhovorov bola kedysi kúpa koňa či kravy, príležitosti, ktoré niekto prepásol, trhové podvody. Okrem veľkých hospodárskych zvierat je tu možné kúpiť psa, mačku, hydinu, a všetko čím sa zvieratá kŕmia.

V posledných rokoch je však najviac odevov, zariadení do domácnosti, pracích prostriedkov, vždy je záujem aj o drevené lyžice, valčeky na cesto a iné drobnosti do domácnosti. Na trhovisku je často počuť aj cudzie jazyky; vždy slovenský (dokonca ceny uvádzajú obchodníci v korunách), čoraz častejšie nemecký a anglický – jarmok je predsa turistickou atrakciou.

Pravdepobodne neexistuje nič, čo by sa na jarmoku v Nowom Targu nedalo kúpiť. Ak niečo obchodník nemá vo štvrtok, prisľúbi a privezie to v sobotu, alebo už o týždeň. Jarmoky sa organizujú bez ohľadu na počasie. Mení sa doba, potreby, tovar, ale jarmok v meste sa nemení. Pretrváva.

Krystyna Góźdź

 

 

 

Aktualizacja: 17-03-2017r.
Oglądane: 377827 razy

Ta wiadomość bedzie wyświetlana do dnia 01-08-2016r.

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE