Wystąpienie burmistrza Nowego Targu z okazji otwarcia wystawy retrospekcyjnej z Konkursów Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda w Muzeum Polskim w Rapperswilw Szwajcari - 16.02.2005
„Niedostępne jest to co istnieje
i niezgłębione – któż to może zbadać”
/Koh 7,24/
GÓRY – to określenie bytu ale i pewien symbol rzeczywistości w części tylko poznanej i zgłębionej jak pisał Kohelet – natchniony autor Starego Testamentu. Człowiek od początku istnienia próbował poznawać góry, zmagał się z nimi, starał się je zrozumieć a wielu ukochało je. Skłaniały one do refleksji, zastanawiania się nad własnym życiem – jego trwaniem i przemijaniem we wszechświecie, którego jednym z elementów są góry. W biblijnych księgach Starego i Nowego Testamentu wszystkie najważniejsze wydarzenia działy się w górach. Nie może więc dziwić to, że człowiek zawsze odczuwał ich mistykę i przeżywał duchowo swoją obecność w górach. Na pytanie wydawałoby się bardzo proste po co iść w góry często narażając się na różne niebezpieczeństwa aż do śmierci włącznie nie ma jednej tylko odpowiedzi. Dla każdego jest ona osobista. Wielki człowiek gór himalaista G. Mallory na to pytanie dlaczego chodzi po górach odpowiedział „ bo one po prostu są „. Każdy, kto mówiąc obrazowo „zaraził się górami”, pokochał je ma możliwość przeżycia tego, co wyraził Sablik z „Legendy Tatr” Tetmajera „ Kie sie cujes hań, w scycie, niek cie Bóg oświenci, to twoja godzina”.
Wśród ludzi mających osobisty kontakt z górami jest wielu , którzy pragną swoje przeżycia wyrazić w artystyczny sposób. Jednym z tych sposobów jest ich utrwalenie za pomocą fotografii.
Aby to ulotne piękno, zmieniające się jak w kalejdoskopie wraz z porami roku, dnia, a nawet godzinami, minutami i sekundami pokazać, powstała w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu przed 25 laty idea zorganizowania Konkursu tego rodzaju fotografii, który nosi obecnie nazwę Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda.
Dla mnie, jak i chyba dla wszystkich uczestników konkursu jest chyba zrozumiałe dlaczego ta cenna inicjatywa została zapoczątkowana i jest kontynuowana właśnie w Nowym Targu – stolicy Podhala.
Miasto Nowy Targ leżące w Kotlinie Nowotarskiej otoczone jest przecież górami, które nie tylko widać, ale i z Nowego Targu łatwo dotrzeć do Tatr, Gorców, Pienin i Babiej Góry.
To piękno przyciąga turystów i gości stanowiąc często inspirację do zainteresowania się górami w ogóle. Rozwijająca się idea tego konkursu przyciąga coraz więcej uczestników nie tylko z całej Polski, ale i spoza jej granic, a poprzez to okazuje się, że góry całego świata bardzo się różniące od siebie mają też wiele wspólnego i przyciągającego do ich poznawania i przeżywania.
Jubileusz 25 – lecia naszego konkursu jest też świetną okazją do zorganizowania wystawy będącej przeglądem i retrospekcją dotychczasowych konkursów oraz pokazania jej dalej niż tylko na Podhalu i w Polsce.
Dlatego też bardzo dziękuję za zaproszenie do jej pokazania w Muzeum Polskim w Rapperswil w Szwajcarii, tak bardzo kojarzonej przecież z górami.
Dziękuję również wszystkim, którzy przyczyniali się i nadal przyczyniają do rozwoju Konkursu Fotografii Górskiej po przez jego wspieranie w różny sposób.
Wszystkim uczestnikom konkursu życzę, aby nadal chcieli przekazywać swoje często bardzo osobiste przeżycia związane z górami, a oglądającym Wystawę, aby jej plon zachęcił do zainteresowania się górami, spróbowania zobaczenia ich piękna swoimi oczami oraz odczucia bliskości ich Stwórcy, który szczególnie w górach daje się poznawać.