Wystąpienie burmistrza miasta Nowego Targu podczas spotkania noworocznego w dniu 8.01.2005r.
„Dar.......Jak człowiek nie zrozumie, że czasy
w których żyje i miejsce na którym stoi,
są darem do tego by dał świadectwo
zmarnuje życie.
Wierzyć - to dawać świadectwo,
A dawać świadectwo to odkryć,
że to wszystko jest darem.
A najbardziej i najgłębiej darem są ludzie.
Ci którzy z nami są.”
Ks. Prof. Józef Tischner
Szanowni Państwo,
Kilka dni temu przywitaliśmy Nowy 2005 Rok. Okres w którym jesteśmy to czas podsumowań, refleksji o tym co było w minionym roku, o przemijaniu czasu i ludzkiego życia oraz czas spoglądania w przyszłość w perspektywę wyznaczaną kolejnym rokiem w kalendarium. Nowotarskie Spotkanie Noworoczne odbywa się już po raz 15. To nasza nowotarska najnowsza tradycja, spotkania się w gronie tych, którzy tworzą dzisiejszy dzień Podhala i jego stolicy Nowego Targu, aby w myśl słów Ks. Prof. J. Tischnera dawać świadectwo dla czasu, miejsca i ludzi w których i wśród których żyjemy. Nowy Targ jest punktem na mapie świata, Polski i Podhala gdzie przyszło nam żyć i działać. Miniony rok 2004 obfitował w ważne dla Świata, Europy i Polski wydarzenia. Braliśmy w nich udział, żeby wspomnieć tylko wejście Polski do Unii Europejskiej wyznaczające nam perspektywę najbliższych dziesiątków lat. Sytuacja na świecie oddziałuje na sytuację w Polsce, a najważniejsze wydarzenia światowe odbijają się w naszym kraju o czym świadczy chociażby niekończący się konflikt w Iraku. O przemijalności świata i ludzkiego istnienia uświadomiły nam na nowo tragiczny kataklizm trzęsienia ziemi i niszczycielska siła wód „tsunami” w Azji Południowo – Wschodniej. Niepokój wywołały w Nowym Targu i na Podhalu wstrząsy sejsmicznie o sile ok. 4 stopni w skali Richtera, ale na szczęście nie spowodowały one w mieście żadnych szkód.
W Polsce byliśmy i jesteśmy świadkami porażającego „festiwalu” afer na styku polityki i gospodarki oraz narastających problemów dnia codziennego wielu milionów Polaków związanych z ciągle wysokim bezrobociem, sytuacją w służbie zdrowia i w innych dziedzinach życia. O tym jaki był ten rok dla Miasta Nowego Targu można mówić długo, a każdy ma na ten temat swoje osobiste zdanie.
W inwestycjach pokazujących rozwój miasta przybyły kolejne zrealizowane zadania z zakresu poprawy infrastruktury drogowej, oświatowej, sportowej i ochrony środowiska. Udało się zlikwidować na mapie miasta 2 potencjalne źródła zagrożeń ekologicznych - wysypisko śmieci i instalację mrożenia w Miejskiej Hali Lodowej zawierającą 7 ton amoniaku. Poprawiła się jakość wody w mieście poprzez włączenie do sieci 5 nowych studni głębinowych zapewniających ok. 60% zapotrzebowania na wodę. Można by wymieniać jeszcze inne ważne dla miasta i jego mieszkańców inwestycje, żeby wspomnieć również o przedsięwzięciach zrealizowanych przez prywatnych inwestorów, a wśród nich tak potrzebnych w mieście jak zakład służący gospodarce odpadami - sortowni i kompostowni odpadów komunalnych, czy też o nowych pensjonatach i lokalach gastronomicznych, służących nie tylko mieszkańcom, ale i gościom odwiedzającym nasze miasto i region, ale najważniejszym jest fakt, że wszystko to udawało się zrealizować dzięki dobremu „klimatowi” współpracy w Radzie Miasta i ze wszystkimi Urzędami, Instytucjami, Zakładami i podmiotami mającymi wpływ na realizację miejskich zamierzeń i planów.
Były sprawy, które możemy zaliczyć do naszych niepowodzeń jak np. fakt, że podobnie jak wszystkie inne gminy Podhala Nowy Targ nie otrzymał finansowego wsparcia na realizację dużych i ważnych zadań z zakresu rozwoju infrastruktury, sytuacja panująca w Geotermii Podhalańskiej, która odsuwa na czas nieokreślony możliwość ogrzewania miasta wodami geotermalnymi czy też zakończenie działalności i likwidacja Podhalańskiego Związku Gmin. Rok 2004 zaznaczył się w naszej świadomości duchowej i historycznej tak ważnymi rocznicami jakimi były:
- jubileusz 25 – lecia wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Nowym Targu i związane z nim uroczystości i imprezy
- 100 – lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego – naszej podhalańskiej „Alma Mater”, które hucznie obchodzone było w Nowym Targu i w Chicago, gdzie mieszka duża społeczność polonijna z nowotarskimi i podhalańskimi korzeniami.
- jubileusz 100 – lecia góralskiego ruchu regionalnego na Podhalu i 85 – lecia Związku Podhalan.
Był to również rok Armii Krajowej i 60 – lecia Powstania Warszawskiego. Cieszyliśmy się z wyróżnienia miasta w rankingu miast, które najwięcej środków przeznaczają na inwestycje:
- z odbudowującej się dzięki Miastu; Sportowej Spółce Akcyjnej Wojas Podhale i Miejskiemu Młodzieżowemu Klubowi Sportowemu Podhale roli nowotarskiego hokeja
- z indywidualnych sukcesów sportowych nowotarżan Ewy Pawlikowskiej w karate i Tadeusza Błażusiaka w trialu.
- Z sukcesu artystycznego naszego Chóru „Gorce” na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Jałcie na Krymie.
- Z oddania do użytku dla studiującej młodzieży pierwszego własnego obiektu dydaktyczno – administracyjnego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
- Rada Miasta Nowego Targu po raz 29 od 1873 roku przyznała swoje największe wyróżnienie - Honorowe Obywatelstwo Miasta Nowego Targu. Otrzymał je nasz rodak z Bukowiny – profesor Stanisław Hodorowicz – rektor PPWSZ - naszej podhalańskiej uczelni za zaangażowanie w utworzenie i rozwijanie działalności Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz za podnoszenie swoimi działaniami roli i rangi Nowego Targu i Podhala
Były też chwile smutku i pożegnań drogich nam osób, żeby wymienić tylko Radnego Wojtka Kryja i Pawła Gędłka – niezapomnianego aktora, który radował nasze serca swoimi rolami. Wszystkie te chwile radosne i smutne przeżywaliśmy wspólnie tak jak wspólnie pracowaliśmy każdy w swojej dziedzinie dla dobra naszego Miasta, Podhala i Polski. To nasze spotkanie jest szczególną okazją do wyrażenia wszystkim wdzięczności i podziękowań za to, że wspólnie pracując i pomagając Miastu i innym spełniamy więcej niż tylko swój obowiązek traktując czasy, miejsce i ludzi wśród których jesteśmy jako dar, a swoją pracę i działalność jako dawanie świadectwa.
Dziękuję Państwu za uwagę życząc, aby Nowy 2005 Rok był dla nas wszystkich, dla naszego Miasta i Polski dobry i pomyślny.
Niech spełnią się słowa naszej pięknej kolędy:
„Podnieś rączkę Boże Dziecię
Błogosław Ojczyznę miłą
W dobrych radach w dobrym bycie
Wspieraj jej siły swą siłą.
Dom nasz i majętność całą
i wszystkie wioski z miastami
a słowo Ciałem się stało
i mieszkało miedzy nami.”
Marek Fryźlewicz