RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 21 czerwca 2018 roku

172 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojza, Alojzy, Demetria, Domamir, Marta, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Teodor

Pierwszy Dzień Lata
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 71

Hołd zasłudze!

Gazeta Podhalańska Nr 32 z dnia 8 sierpnia 1926 r.

Hołd zasłudze!

Piękną uroczystość obchodziło w zeszłą sobotę gimnazjum nowotarskie. Oto w bursie gimnazjalnej odsłonięto tablicę marmurową ku czci Doktora Jana Bednarskiego, założyciela tej bursy, która była i jest prawdziwym dobrodziejstwem dla młodzieży Spisza i Orawy i całego Podhala.

Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości, a pomiędzy nimi Ks. szambelan Krawczyński z Ludźmierza, p. starosta nowotarski Trześniowski, p. marszałek Uznański, następnie przedstawiciele wojskowości, władz, szkół i urzędów i delegaci ludności powiatu.

Ks. szambelan Krawczyński w asyście Ks. prof. Sznajdrowicza, Ks. Łukasika i Ks. Sojki odprawił w auli gimnazjalnej uroczyste nabożeństwo i przemówił kilka szczerych słów od ołtarza, a następnie dyrektor gimn. J. Zachemski w ciepłych i podniosłych słowach podziękował wielkiemu dobrodziejowi młodzieży, którego nazwisko wielokrotnie powtarzają rok rocznie wszystkie sprawozdania gimnazjalne. Imieniem uczniów Spisza, Orawy i Podhala dziękował Doktorowi Bednarskiemu uczeń Jabłoński. Następnie po krótkiej a serdecznej przemowie p. starosta Trześniowski odsłonił w murach bursy tablicę pamiątkową ku czci Doktora Bednarskiego. W końcu dziękował solenizantowi za trudy wychowanek bursy ks. Sojka. Podczas uroczystości śpiewał chór gimnazjalny pod batutą prof. F. Rutkowskiego, kantatę p. Liberakowej, a orkiestra gimnazjalna przygrywała pod kierownictwem p. J. Stiastnego. Z przemów, które wygłoszono potem w czasie skromnego śniadania, dowiedziano się, że niejeden dobry, a wielki czyn spełnił dla Podhala dzisiejszy starosta spisko – orawski. Wspaniały, a tak niezbędny szpital powiatowy w Nowym Targu, sprawa gimnazjum, założenie „Gazety podhalańskiej”, prócz pracy na Spiszu i Orawie i bardzo wiele innych dzieł dobra publicznego, - to owoce pracy cichego, a pełnego trudów żywota Zacnego Jubilata.

Po odsłonięciu tablicy p. starosta Trześniowski wręczył Drowi Bednarskiemu książeczkę na 350 tys. marek zebranych w cichości serca na stypendja dla uczniów. Przy stole dzięki hojności obecnych, a to p. Marszałka Uznańskiego, który na ten cel przeznaczył 113.000 mk., p. rejenta Horaka, który ofiarował 35 tysięcy mk. i jednego ze znanych z hojności obywatela, który ofiarował również kilkanaście tysięcy, suma ta doszła do 535 tysięcy marek.

Przy dzisiejszym braku gotówki jest to dar królewski! W ten sposób uczczono zasługi nieskazitelnego pracownika społecznego, wielkiego dobrodzieja powiatu i młodzieży, uczczono, co się rzadko u nas zdarza za życia i zachęcono do dalszej cichej , a skutecznej pracy.

Za to Komitetowi, który urządził tę podniosłą uroczystość, należy się pełne uznanie i wdzięczność.

Aktualizacja: 06-10-2009r.
Oglądane: 3137 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE