RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 186

Michał Rekucki

Gazeta Podhalańska Nr 1 z dnia 1. stycznia 1929 r.

Michał Rekucki

Sfery artystyczne Chicago zajmują się obecnie żywo twórczością artystyczną bawiącego tam polskiego malarza Michała Rekuckiego. Także paryski dwutygodnik ( "La Revue Moderne illustree des Aris et de la Vie"), podając (w Nrze 17. z dnia 15. września 1928) artykuł o Salonie Niezależnych w Chicago , poświęca wiele miejsca osobie i dziełom M. Rekuckiego i zamieszcza kilka zdjęć jego obrazów.

Artysta znany jest także w Krakowie, gdzie kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem mistrzów tej miary, jak Mehoffer i Weiss, już wtedy zyskując sobie uznanie i zdobywając trzy srebrne medale oraz inne nagrody. W Krakowie też odniósł on w r. 1914 pierwszy wielki sukces przez swoją "Madonnę".

Rekucki urodził się w r. 1884 w stolicy Podhala Nowym Targu, nic więc dziwnego, że motywy podhalańskie tak żywo utkwiły w jego wyobraźni, iż stały się jedną z najgłówniejszych cech jego talentu. Po ukończeniu studiów czerpał on natchnienie z wiecznie pięknych i miłych, zwłaszcza dla artysty, ożywionego szczerem i głębokiem uczuciem przywiązania, okolic podtatrzańskich. Potem podróżował przez jakiś czas, zatrzymując się w Wiedniu, Berlinie, Dreźnie, Monachium, Rzymie i Paryżu.

W tym okresie namalował, oprócz wspomnianej "Madonny", wiele górskich pejzażów słonecznych, dyszących życiem rozkwitłego lata lub nacechowanych swoistem pięknem zimy, obrazków rodzajowych, ginących typów górali, muzykantów itp. W "Madonnie" skrystalizowały się wszystkie specyficzne cechy jego twórczości, a mianowicie wrodzony talent naiwny z cechami czysto polskiemi, łączącemi myśl religijną z życiem powszedniem. Madonną bowiem uczynił góralkę, siedzącą z dziecięciem na rękach, w asyście dwóch młodych góralików z liljami w rękach, w polskiej, góralskiej izbie. Nie zapomniał artysta o żadnym szczególe w strojach osób, ani w przedstawionym kawałku izby góralskiej, nie zapomniał także roztoczyć na widnokręgu, widocznym przez szybę izdebki, skrawka tatrzańskich regli i hal.

Ale wojna światowa przerwała ten okres twórczości artysty. Rekucki dostał się na front i został zabrany do niewoli rosyjskiej. Wykorzystał on i ten czas pobytu swego na Syberji, robiąc tam interesujące studja, które odbiły się na późniejszej jego twórczości w ten sposób, iż wystąpiły u niego pierwiastki słowiańskie, w przeciwieństwie do okresu poprzedniego, w którym ulegał do pewnego stopnia wpływom włoskim i holenderskim. W dwa lata po powrocie z Syberji wyjechał Rekucki do Stanów Zjednoczonych A. P., gdzie od roku 1924 stale przebywa.

Obecnie poświęca on zdolności swoje tłumacza Życia i Natury sztuce portretowania. Portrety malowane przez niego, odznaczają się rysunkiem prostym, spokojnym, nadającym jednak postacią potężną siłę życia i pewne cechy dystynkcji, która czyni dzieła przyjemnemi dla widza, a równocześnie zostawia go pod wrażeniem niekłamanych wzruszeń artystycznych. Dzięki temu właśnie zyskał Rekucki sposobność malowania portretów, wielu najwybitniejszych osobistości w Chicago.

Malowanie portretów nie zabiera jednak artyście wszelkiego czasu, niedawno bowiem dał Polonji amerykańskiej swa świetną kompozycję "Śpiący rycerze".Temat do obrazu zaczerpnął Rekucki z legendy góralskiej, ujętej w formy literackie przez Kazimierza Tetmajera, według której w grotach tatrzańskich śpią zaklęci rycerze Bolesława Chrobrego, czekając na wezwanie do walki o wolność i niepodległość Polski. Obraz Rekuckiego składa się z trzech części. Z lewej strony widzimy tłum pędzonych przez Kozaka na Sybir Polaków, nie wątpiących jednak w pewne zwycięstwo swej sprawy; ucieleśnieniem tej nadziei jest dziecię , niesione przez jedną z kobiet. Skupieni koło maleństwa męczennicy zdają się mówić: "Powstanie jednak z naszych kości mściciel". Strona prawa przedstawia śpiących w jaskini tatrzańskiej rycerzy, z bronią w ręku oczekujących wezwania Wernyhory, który stoi nad grotą na tle Giewontu. Rozwiązaniem kompozycji jest obraz główny, środkowy. Z lasku wyłania się z śpiących rycerzy, husarz w złocistej zbroi ze skrzydłami u ramion, na ognistym rumaku i wzywa górala orzącego u gór pod lasem, by poszedł z nim do szeregów, które mają oswobodzić królewski gród. Zboczami pędzą nieprzeliczone tłumy husarji, podążające w niziny, gdzie widnieje Wawel, opromieniony blaskiem wolności. Góral zorał zaledwie kilka skib, gotów jest jednak zostawić rodzinę i dobytek … Pójdzie walczyć o "ślebodę" i udowodni, że niepłonne są nadzieje, pokładane w ludzie, którego allegorją są śpiący rycerze. Obraz jest silnie zdecydowany, materjał zupełnie opanowany, a silne kolory doskonale tłumaczą allegorję. Rekucki namalował ten obraz na prośbę księdza J. Chylewskiego, który zbudował w Whiting, Ind. piękną salę dla swych parafjan i pragnął przyozdobić jej scenę kurtyną, odpowiadającą jego smakowi artystycznemu. Odsłonięcie tej kurtyny uświetniło wspaniale obchód dziesięciolecia odrodzonej Polski w polskiej kolonji w Ameryce. Rekuckiemu należą się słowa prawdziwego uznania za godne reprezentowanie sztuki polskiej na drugiej półkuli.

Aktualizacja: 13-08-2009r.
Oglądane: 3727 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE