RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 108

„O więcej pracy”

Gazeta Podhalańska nr 31 z dnia 1 sierpnia 1926 r.

Cechą charakterystyczną życia powojennego w Europie to wielkie osłabienie tętna pracy, a co zatem idzie i wytwórczości. Niewątpliwie Europa przedwojenna więcej pracowała i więcej produkowała, narody europejskie mogły też łatwiej powiększać swoje bogactwo narodowe i majątek ogólny.

Niemniej jednak sytuacja niektórych warstw społecznych, zwłaszcza klas pracujących była mniej lub więcej uciążliwą. Toteż Traktat Pokoju w Wersalu, wychodząc z założenia, że celem istnienia Ligii Narodów jest ustalenie powszechnego pokoju i że ten pokój może być zbudowany jedynie na zasadach sprawiedliwości społecznej; dalej zważywszy, że pewne warunki pracy są dla wielkiej liczby ludzi niesprawiedliwe, powodują nędze i niedostatek, co rodzi niezadowolenie, zagrażające pokojowi i harmonji powszechnej; dalej zważywszy, że polepszenie powyższych warunków jest rzeczą pilną, na przykład, o ile chodzi o długość roboczego dnia i tygodnia, walki z bezrobociem, ochrony pracowników na wypadek choroby, nieszczęśliwych wypadków, o ochronę pracy dzieci i kobiet, ochrony interesów pracowników na wychodźctwie , zorganizował tak zwane Międzynarodowe Biuro Pracy w Genewie, które miało pracować nad urzeczywistnieniem powyższego programu dotyczącego pracy.

Zwołana w roku 1919 konferencja Pracy w Washingtonie w Ameryce przyjęła też zasadę 8 g. dnia pracy i 48 godzinnego tygodnia roboczego. Był to tryumf klasy robotniczej. W państwach demokratycznych zaczęto na gwałt wprowadzać zasadę 8 godzinnego dnia pracy.

W Polsce naturalnie tak samo i można stwierdzić, że Polska pod tym względem idzie na przedzie przed wszystkimi narodami Europy.

Ale nadzieje klas pracujących zostały zawiedzione. Zasada 8 godzinnego dnia pracy, w zasadzie słuszna, nie poprawiła doli klas pracujących, a nawet pogorszyła, bo wprowadzenie jej tuż po wojnie spotkało się z ogromnym zubożeniem państw europejskich i brakiem pracy nadto nie można nie zauważyć, że człowiek jest tylko człowiekiem i że nie zawsze pracownik pracuje obecnie w ciągu tych 8 godzin pracy tak jak przed wojną.

To też klasy posiadające rozpoczęły ostrą walkę z zasadą 8 godzinnego dnia pracy. Robotnicy odpowiedzieli strajkami, których następstwem było dalsze ubożenie krajów europejskich i zwiększająca się z dniem każdym liczba bezrobotnych a co zatem niezadowolenie i rozgoryczenie społeczeństw europejskich, które zostały dotknięte skutkami walki klas pracujących i posiadających.

Ale gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. I rzeczywiście państwa, które nie przyjęły u siebie zasady 8 g. dnia pracy, zaczęły goić rany zadane wojną europejską, bogacić się i zabierać rynki zbytu tym państwom, gdzie tę zasadę wprowadzono. I oto klęska walki klas pracujących i klas posiadających staje się sprawą całych państw, które upadając pod ciężarem długów i bezrobocia, pod obuchem inflacji ( zbytniego powiększania znaków pieniężnych o wciąż spadającej wartości) musiały zastanowić się, czy po drodze dotychczasowej można pójść, czy też godzić się na powolny upadek gospodarki państwowej, a co zatem idzie wpływów politycznych.

Wynikiem tego nastroju są dwa wielkie zdarzenia, jakich jesteśmy świadkami. Oto w Anglii powiększono w ostatnich dniach o 1 godzinę czas pracy we wszystkich przedsiębiorstwach i warsztatach na tle szeregu innych jeszcze zarządzeń gospodarczych. Jeżeli robotnicy zgodzą się na nowy czas pracy, to cena jednej tony węgla obniży się o 5 – 6 złotych, większość robotników zachowa place takie jak przedtem, a tylko mniejszość będzie miała płace zniżone o 4 do 10 procent.

Uchwała parlamentu angielskiego, przyjęta większością 355 głosów przeciw 163 głosom partji robotniczych, nie jest przymusową. Jest to tylko dostosowanie płac i czasu pracy do warunków wytrzymania konkurencji światowej i przełamania choroby bezrobocia i produkcji ze stratami.

Przyszłość okaże, kto ma rację i gdzie leży prawda życiowa i zdrowy rozsądek.

We Włoszech Musssolini doprowadził do wydania dekretu królewskiego z mocą ustawy, który upoważnia pracodawców do powiększenia czasu pracy o 1 godzinę i to od dnia 1 lipca bieżącego roku. Przemiana gruntowna życia gospodarczego we Włoszech dokonywana przez Mussoliniego postawiła Włochy na nogach, usunęła bezrobocie, dwumiliardowy niedobór budżetu włoskiego, rozwinęła pracę, wzbogaciła społeczeństwo włoskie, a przede wszystkim państwo włoskie. Nic też dziwnego, ze Włochy Mussoliniego kroczą w pierwszym szeregu ku lepszej przyszłości. Ale Mussolini pragnie dokonać jeszcze głębszych zmian w ustroju gospodarczym Włoch. Pragnie zmniejszyć zbędny przywóz artykułów luksusowych, a natomiast wzmóc wytwórczość włoską i tak zróżnicować bilans handlowy, czyli doprowadzić do zrównania wartości przywozu i wywozu. Mussolini jest pewny, że jego plany gospodarcze będą przez naród włoski przyjęte bez pomruku, a nawet z dumą oświadczył, że gdyby zażądał od Włochów nie 9-ciu, ale 10 – ciu godzin pracy, to by się zgodzili.. Włochy bowiem wiedzą, że sam Mussolini daje przykład, pracując 14 do 16 godzin na dobę.

Tak dwa najpotężniejsze dziś państwa tj. Anglia i Włochy przedłużają czas pracy, bez czego ich zdaniem nie da się odbudować gospodarki narodowej i zapewnić społeczeństwu dobrobytu przedwojennego. Tak więc rozpoczyna się wielka wojna nie przy pomocy armat ani karabinów, ale wojna gospodarcza przy pomocy warsztatów i muskułów milionów ludzi.

Polska będzie śledziła wynik tej wojny, który rozstrzygnie o tem, gdzie leży zdrowy rozsądek i prawda życiowa w gospodarstwie. Bez względu jednak na czas ustawowy pracy Polska musi już teraz zwiększyć dotychczasową wydajność pracy, bo wokoło nas siedzą Niemcy więcej pracujący i bolszewicy nie uznający 8 godzinnego dnia pracy. Tutaj warto przytoczyć słowa Amerykanina Williama Wellsa: „Polska, to cudny kraj i rozkoszny, ale w którym ludzie chodzą powoli, nigdy nie spieszą się, mają zawsze dużo czasu i na ogół bardzo mało pracują”. A jednak w każdej bajce jest coś prawdy.

                                                                                                                Dr F Pajerski

 

 

Aktualizacja: 17-06-2009r.
Oglądane: 3027 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE