RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 95

Nowa ważna placówka przemysłowa na Podhalu

Gazeta Podhalańska Nr 23 z dnia 8 czerwca 1930 r., s.3

Nowa ważna placówka przemysłowa na Podhalu

W dniu 28 maja 1930 ., odbyło się poświecenie nowo zbudowanej cegielni miejskiej w Nowym Targu, którego dokonał Ks. Dr. Karabuła proboszcz miejscowy, przy bardzo licznym udziale publiczności.

W uroczystości tej między innymi, wzięli udział: Reprezentanci Władz miejscowych i samorządowych całego powiatu. W imieniu p. wojewody krakowskiego, przybył p. Ludwik Osiecki, naczelnik Wydziału Samorządowego i p. Inż. Dudek, dyrektor Okręgowej Dyrekcji Robót Publ. p. Dr.Macko, naczelnik Wydziału Opieki Społ. Województwa Krakowskiego, starosta nowotarski p. Skalecki Stanisław, Zwierzchność miejska i Rada w komplecie.

Cała uroczystość wypadła bardzo podniośle i miała nastrój poważny, a cały zakład urządzony przy zastosowaniu najnowszych zdobyczy technicznych, puszczony w ruch, wywarł na obecnych bardzo dodatnie wrażenie.

Przed poświęceniem, burmistrz p. Józef Rajski witając zebranych, skreślił w dłuższem przemówieniu historję powstania tego zakładu, cel i znaczenie, nietylko dla miasta lecz całego powiatu, z którego wyroby służyć będą do rozbudowy Podhala, jako wielkiego przyszłego letniska i uzdrowiska na sposób nowoczesny.

W szczególności zaś zaznaczył, że cegielnia produkować będzie rocznie 8 miljonów cegły, 2 do 3 miljonów pustaków oraz że w jak najkrótszym czasie wyrabiana będzie także dachówka i inne wyroby w zakresie ceramiki wchodzące.

Miasto przystępując do budowy cegielni, kosztem 1.200.000 zł. w celu zapewnienia sobie potrzebnej gotówki, poczyniło zabiegi w uzyskaniu taniej i długoterminowej pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1.000.000 zł. jeszcze w r. 1928, a uzyskawszy zapewnienie zrealizowania takowej, w roku następnym przystąpiono do budowy, kontraktując równocześnie u firm odpowiednie maszyny i urządzenia.

Po uzyskaniu zaliczki w kwocie 200.000 zł. gotówką z tegoż banku, które z powodu trudności jakie rok 1929 w całym świecie finansowym przyniósł, - Bank dalszej pożyczki odmówił, przez co wykończenie budowy uległo nietylko zwłoce, ale powstały nieprzewidziane dla gminy trudności sfinansowania przyjętych zobowiązań.

Mimo tych trudności zakład wykończono i puszczono w ruch, dając tym sposobem zajęcie masom robotniczym, które na pracę tę bezczynnie wyczekiwały.

Nietylko cegielnia, jako zakład produkujący materjały budowlane, zatrudni stale znaczną część robotników, lecz przez uzyskanie dobrego i taniego budulca, wzmoże się ruch budowlany, który jak wiadomo jest podstawą ogólnego rozwoju przemysłu i pracy, co też podkreślali wszyscy mówcy z uznaniem, wyrażając się dodatnio pod adresem Zwierzchności miasta, szczególnie p. burmistrza, że dzieło podjęte przez miasto, wyda spodziewane owoce, życząc zakładowi i miastu jak najpomyślniejszego rozwoju.

W zakończeniu swego przemówienia p. burmistrz wniósł okrzyk na cześć Rzeczypospolitej, wychodząc z założenia, że przez rozwój gospodarczy i pracę każdej jednostki państwowej, jaką jest samorząd utrwala się byt państwa i Narodu

Aktualizacja: 04-05-2009r.
Oglądane: 3847 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE