RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 24 czerwca 2018 roku

175 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Dan, Danisz, Danuta, Emilia, Jan, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 135

O gospodarstwie rybnem na Podhalu

Gazeta Podhalańska Nr 1 z dnia 1 stycznia 1929 r., s.3

O gospodarstwie rybnem na Podhalu

W ostatnich czasach dokonuje się na Podhalu szereg doniosłych poczynań. Łamią się i topnieją lody uprzedzeń co do kierunku rozwoju gospodarczego i obecnie rozpoczęło się praktyczne wykonywanie tego, co przedtem w gazetach, odczytach, próbach wykazano jako jedyny sposób, by podnieść kulturę i oświatę, a równocześnie uzyskać środki na pokrycie coraz wyższych wydatków na rodzinę, społeczeństwo i państwo.

Wycieczka Podhalan do Szwajcarji ma ogromne praktyczne znaczenie, górale zobaczyli i uwierzyli, że tylko przez zmianę dotychczasowego sposobu gospodarowania można wyratować się z obecnej nędzy i pójść w lepszą przyszłość. Urządzenia wycieczki w okolice, gdzie tereny torfiaste zamieniono przez meljoracje w urodzajne grunta, ułatwi bardzo rozpoczęta akcję zagospodarowania torfowisk podhalańskich. Odwodnienie wielkich mokrych obszarów, będących już w uprawie, jest zagadnieniem pierwszorzędnem w kolejności prac meljoracyjnych na Podhalu.

Bez komasacji i zatrzymania dalszego działu gruntów, wiele wysiłków sanacyjnych nieda należytego rezultatu.

Zagadnienie uprzemysłowienia Podhala obejmuje również i gospodarkę rybną.

Oprócz większych rzek znajdują się na Podhalu liczne źródła, potoki, strumyki, młynówki, dotąd nie zarybione. Ogromna obfitość pokarmu ginie unoszona bystrym, zimnym i czystym strumieniem wód, spływających z lasów, pól, łąk, pastwisk i ugorów. Chmary owadów unoszą się bezkarnie nad wodami, koniki polne skaczą nad brzegami, nie obawiając się żarłocznego pstrąga.

Dzisiaj jest tak, że chłop nie ma dostępu z wędką do większych rzek, mięso pstrąga, tak smaczne i zdrowe, jest potrawą za drogą, w ogóle trudną na Podhalu do nabycia.

Urządzenie gospodarstw hodowli pstrąga i raka zapoczątkuje nie tylko przemysł rybny, przynoszący duże dochody, ale i dostarczy smacznej karmy na stół góralski.

Do uruchomienia hodowli pstrąga nie potrzeba ani inwentarzy roboczych w większej ilości, ani hodowli, ani nawozów sztucznych.

Pewną przeszkodą może być brak wiedzy praktycznej, lecz nie są to trudności nie do przezwyciężenia. Kilku zaporami z drzewa lub kamienia spiętrza się wodę w potoku i w tak powstałe stawy wpuszcza się narybek pstrąga, który można nabyć w Nowym Targu, lub u Pawła Guta w Poroninie. W odpowiednim miejscu zamyka się siatką: sprawa zabezpieczenia się przed ulewami, zależy od miejscowych warunków i sprytu hodowcy. Głębsze miejsce można użyć na zimowniki. Od źródeł, młynówek, potoków mogą prowadzić odgałęzienia i w ten sposób uzyskane zalanie kotlin nieużytków, gorszych łąk, powiększy obszar gospodarki rybnej. Potoki są często własnością gminy i jest jej obowiązkiem zastanowić się i odpowiednie tereny zagospodarować i wydzierżawić. Najłatwiej rzecz uda się tam, gdzie teren jest własnością jednego gospodarza; w innych warunkach silna wola jednostek przełamie trudność i doprowadzi do celu, zwiększając majątek społeczny. W okolicach cieplejszych można hodować karpie; karp rośnie szybko i jest rybą drogą.

Towarzystwo Rolnicze ma tu wdzięczne pole do pracy i niewątpliwie zainteresuje się tą sprawą; zaś Władze państwowe otoczą opieką tępiąc przede wszystkim największego wroga ryb, kłusownika.

Fr. Makowski

Aktualizacja: 04-05-2009r.
Oglądane: 3450 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE