RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 122

Dobrobyt, a dobro państwa

Gazeta Podhalańska Nr 4 z dnia 4 marca 1934 r.

Dobrobyt, a dobro państwa

W okresie obecnego kryzysu gospodarczego i finansowego najważniejszą bezsprzecznie, ale i najtrudniejszą, jest kwestia chleba, dobrobyt. W artykułach jednak niniejszych nie ma zamiaru dawać jakiegoś studium ekonomicznego, pragnę tylko rozważyć dobro państwa i dobrobyt społeczeństwa, z punktu widzenia moralnego, którego to punktu, jak zobaczymy ani polityka, ani ekonomia ignorować nie mogą. Dla całości obrazu, jak i dla większej jasności, poruszę i kwestię samego dobrobytu, a więc:

Doniosłość i potrzeba dobrobytu. Pepy pisze: „Gdy po raz pierwszy wraz z żoną jechałem własnym powozem, serce moje rozradowało się i dzięki czyniłem Bogu, prosząc Go również, by mi dalej błogosławił, a pomyślność moją uczynił trwałą”.

I słusznie. Złoto pogardzane nie zawsze ozłaca kajdany, jest symbolem pracy, woli silnej i wytężenia, jest podstawą niezależności, a do pewnego stopnia i godności osobistej. Jakąż ulgę i jakie poczucie godności i wolności znajduje w sobie urzędnik, który po latach wysiłku i oszczędności nareszcie zbudował sobie własne gniazdo, dom.

Jest rzeczą nad wyraz jasną i jawną, że za pieniądze wszystko się zrobi, lub przeciwnie: o pieniądz wszystko się rozbije. Gdy pieniądz jest – będą i domy ludowe i szkoły i czytelnie i prasa katolicka itd. Teoretycznie idzie oświata przed dobrobytem zaś praktycznie idzie w ślad za nim, gdyż zubożenie musi pociągać za sobą upadek oświaty, choćby największy towarzyszył mu zapał; z dobrobytu czerpie oświata nowy wątek dla siebie i wytwarza nowe dla siebie pola. Wszak zwijanie katedr uniwersyteckich i przeróżne inne oszczędności, ze szkodą dla nauki, były podyktowane tylko brakiem odpowiednich funduszów.

Dziś nawet i walki polityczne rozgrywają się na podłożu gospodarczem. Kto okaże się silniejszy pod tym względem, ten może być spokojnym i pewnym sukcesów również i w dziedzinie politycznej. Już pogański Eurypides powiedział: „Pieniądz szuka człowiekowi przyjaciół”, można to odnieść i do stronnictwa i państwa całego. Stąd też można twierdzić, że miarą potęgi narodu będzie w przyszłości tegoż narodu majątek tak rolny jak i przemysłowy, a przede wszystkim majątek w gotówce i wpływ na obroty kredytowe szerokiego świata. Widzimy to już dziś na Francji; ma przyjaciół, gdyż ma pieniądze, których inne państwa nie mają, a potrzebują.

Potrącę teraz (nie wdając się w głębokie rozważanie, gdyż to nie jest specjalne studium ekonomiczne o niektóre racje, dla których dobrobyt jest dla państwa konieczny. I tak:

głodne zwierzę nie spoczywa nigdy spokojnie, bo nie może. Krąży dookoła, węszy, patrzy, to tu, to tam, gdyż „szuka pokarmu”. Coś podobnego jest i u ludzi, a więc nerwowe chodzenie z miejsca miejsce, próbowanie tej, owej i wszelakiej możliwości, aby tylko głodnego „maćka” zaspokoić, choć jako tako oszukać. Ludzie głodni, pozbawieni gruntu pod nogami i kawałka chleba powszedniego porzucają rodzinne strony i szukają sobie „miejsca” za granicą.

Głód nie usposabia bynajmniej do tkliwych marzeń i rozczulań nad rodzinnymi polami, strumykami, górami, niebem i tp. Jak również nie rozczula i do patriotyzmu.

Ze stanowiska więc narodowego i państwowego byłoby pożądane, aby warunki ekonomiczne kraju przynajmniej na tyle się poprawiły, aby a) nikt nie musiał szukać chleba za granicą; wtedy pogłębi się związek z krajem rodzinnym ; tułanie się po obcych kątach, aby nakarmić żołądek, zrywa tradycje i zabija dość znacznie miłość ojczyzny, nawet w serce wrośniętą, zwłaszcza gdy taki osobnik obraca się w środowisku niewiary i zgnilizny moralnej, obojętnieje na wszystko,

b) aby emigranci, zwłaszcza z Ameryki, mogli powrócić; byłby to element pożądany, gdyż do naszego życia wniósł by wiele cech dodatnich, a których nam nie dostaje, np. przedsiębiorczość, praca umiejętna i systematyczna, zamiłowanie pracy, zasady zdrowej demokracji i tp.

Ks. Fr. Sroka

Aktualizacja: 10-03-2009r.
Oglądane: 3362 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE