RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 21 czerwca 2018 roku

172 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojza, Alojzy, Demetria, Domamir, Marta, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Teodor

Pierwszy Dzień Lata
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 62

List - Nowy Targ w lipcu 1935 r.

Gazeta Podhalańska nr 15 z dnia 21 lipca 1935 r.

List - Nowy Targ w lipcu 1935 r.

O pracy Zarządu Gminy m. N. Targu, Gazeta Podhalańska nie powinna zapomnieć.

Niejeden zapyta się z jakich przyczyn? Odpowiedź nader łatwa.

W pierwszym rzędzie jest to miasto powiatowe, centrum ogromnego letniska i uzdrowiska podhalańskiego, stolica Podhala, która powinna świecić przykładem dla swoich okolicznych gromad a tym czasem jest odwrotnie.

Od dłuższego czasu daje się zauważyć coraz więcej niedociągnięć i braków, a nawet do takiego stopnia, że obywatele już nie wiedzą, gdzie i do kogo udać się ze skargami. Wychodzę z zasady, że zawsze powinno się pochwalić co należy istotnie pochwalić – ale pewnych rzeczy tolerować nie wolno.

Pierwsza rzecz – dotycząca miasta a względnie obywateli.

Remont elektrowni – światła nie było – obywatele za światło płacą – niech Pan Bóg broni – zostać dłużnym za miesiące ubiegłe – to zaraz druty elektryczne nasze odcięte – są dowody, no – ale to jeszcze można przebaczyć – to była naprawa.

Ale już mi tego nikt nie wytłumaczy, że jeśli auto sikawkowe do polewania miasta kosztuje dziennie około siedemdziesiąt zł. czyby nie można było zastąpić beczkowozem? - Chłopu dać 10 zł czy 20 zł to wszystkie ulice pięć razy dziennie będzie skrapiał i Zarządowi miasta w pas się pokłoni i podziękuje, że dostał pracę i zarobek. To jedna bolączka.

Następnie ulicami w dnie jarmarczne nie można przejść, całe ulice i chodniki wozami i końmi zapchane. Na przykład jedna z najpiękniejszych ulic w mieście to Długa dalej Krzywa, Szeroka itd. Idzie człowiek tymi ulicami, to się obawia czy przypadkowo koń go nie kopnie. Bądź co bądź – powinno się znaleźć ze strony Zarządu Gminy tyle inicjatywy i malutkie rozporządzenie, by sprawy te zostały uregulowane, a w dodatku jeśli pobiera się 30 gr. a nawet 50 gr. kopytkowego, to należy dać porządny i dogodny postój dla przyjezdnych – to przecież nawet leży w interesie miasta.

Dalsza sprawa w którymś roku tego już nie pamiętam Rada miejska w Nowym Targu uchwaliła przemianowanie ulicy Szaflarskiej na ulicę im. Marsz. Józefa Piłsudskiego.

Któż wie o tem, chyba Ci, którzy to uchwalili – ale tablic, że ulica takie nosi miano nie ma. Dajcie sobie spokój – dwie czy trzy tablice są, które dają znak że się tak nazywa – stare numery z nazwą ulicy Szaflarskiej do dziś dnia jeszcze wiszą – to jest niedbałość, lenistwo i lekceważenie.

Ale jedna z najważniejszych i piekących bolączek - to przede wszystkim te dziury na każdym rogu rynku i około rynku z których wieje ten cudowny aromat, który może od razu człowieka położyć na ziemię – żeby dotychczas kanalizacji nie było lub też innych urządzeń? - Wszystko pięknie, oszczędność oszczędnością- długi, długami, procenty, procentami, ale musimy postępować naprzód.

Opiekujmy się trochę więcej miastem, róbmy ten porządek, bo już najwyższy czas. Żądają tego nie tylko przyjezdni, którzy psioczą na brudne miasto – ale także już i nawet sami obywatele miasta Nowego Targu tego brudu mają po uszy i oczy ich tego znieść nie mogą.

Wysiłki co prawda ze strony p. Mgr Stachonia idą po linii podniesienia miasta, ale sam nie jest w stanie zwrócić uwagę na wszystkie niedomagania, natomiast zespół Rady i Zarządu miasta jest tego rodzaju, ze z ich strony nie wychodzi żadna inicjatywa.

Franciszek Bryjak.

Aktualizacja: 09-02-2009r.
Oglądane: 3410 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE