RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 192

Gdy wody opadły

Gazeta Podhalańska Nr 22 z dnia 5 sierpnia 1934 r.

Gdy wody opadły

Bilans strat i szkód, który obecnie po opadnięciu wód został obliczony, wykazuje w sumie ogólnej bardzo poważne szkody, które w dzisiejszym kryzysie niełatwo i nieprędko będzie można naprawić.

Ogółem na Podhalu powódź zniszczyła 498 zabudowań, w tem domów mieszkalnych 102.

Również strasznie przedstawia się obszar zniszczonej ziemi uprawnej, zamienionej w wielu wypadkach na kamienice, które dla gospodarki rolnej zostaną stracone. Duży obszar gruntów został zamulony, tegoroczne plony na tych obszarach zupełnie zniszczone. Dotkliwą stratę poniosły nasze letniska, z których powódź zaledwie w połowie sezonu wielki procent gości wypędziła. Z powodu zaś długotrwałej ulewy, letniska zaczynają pustoszeć przedwcześnie. Wszelkie zatem nadzieje złączone z zarobkiem sezonowym katastrofalna powódź przekreśliła. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że gospodarka w naszych letniskach oparta jest na kredycie, którego spłaty uzależnione były od więcej lub mniej udanego sezonu – to widzimy, iż życie gospodarcze naszych letnisk zostało bardzo poważnie zachwiane, a nawet rzec można większość właścicieli willi i pensjonatów stanęła wobec grozy zupełnego bankructwa. I jakiekolwiek straty na nizinach są równie poważne, a nawet większe, to jednak ze względu na charakter przemysłowy naszego powiatu, którego podstawą bytu jest ruch letniskowy i zarobek sezonowy, przyznać każdy musi, iż następstwa powodzi grożą nam gorszymi komplikacjami gospodarczymi niż okolicom nizinnym.

Doszczętnie zniszczone drogi i mosty, zerwały zupełnie łączność niektórych okolic naszego powiatu ze światem. W takiej sytuacji znalazło się Krościenko, Szczawnica, wogóle dojazd do Pienin. Wprawdzie komunikacja z tymi ośrodkami została przywrócona, nie daje jednak potrzebnych i koniecznych możliwości komunikacyjnych dla tych miejscowości.

Dlatego pomoc ze strony Rządu dla Podhala winna być szczególnie wydatna i winna polegać nie tylko na doraźnym zaspokojeniu obecnych potrzeb powodzian, ale musi zapobiec tym ewentualnościom,o których wyżej pisałem.

Bardzo ważną rzeczą będzie jednoroczne moratorium, szczególnie dla własności letniskowych, w ten sposób bowiem uchroni się większość własności podhalańskich przed egzekutorem i licytacją, jak również co jest ważną rzeczą przed bardzo wielkiemi kosztami w postępowaniu egzekucyjnem. Dalszą koniecznością pomocy, to odbudowa naszych dróg, by w nadchodzącym najbliższym sezonie stworzyć normalne warunki dla ruchu letniskowego i turystycznego.

Kwestią odbudowy zniszczonych domów, pomocy rolnej zajmie się powiatowy komitet, który przy poparciu kompetentnych czynników, a zwłaszcza naszych posłów, sprawy te w swoim czasie należycie załatwi.

Podhale, które w gospodarce ogólnopaństwowej dzięki walorom przyrodzonym i wyjątkowym odgrywało bardzo dużą rolę, do tego stanowiska jak najprędzej przywrócone być musi – tego wymaga nie tylko interes samego Podhala, lecz przede wszystkiem ogólnopaństwowa polityka gospodarcza.

Dr Fr. Ciszek

Aktualizacja: 31-07-2008r.
Oglądane: 3512 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE