RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 21 czerwca 2018 roku

172 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojza, Alojzy, Demetria, Domamir, Marta, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Teodor

Pierwszy Dzień Lata
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78

O letniska w Nowym Targu

Gazeta Podhalańska nr 8 z dnia 19 lutego 1933 r.

O letniska w Nowym Targu

Myśl ludu biegnie często w stronę polskich gór, a szczególnie w stronę Tatr i Pienin. Tu bowiem najpiękniejsze krajobrazy, tu miejsce na wypoczynek po żmudnej pracy, tu górskie powietrze leczy chorych, i rekonwalescentom pozwala odzyskać nadwątlone zdrowie, tu wreszcie są centra sportów zimowych i letnich.

Ustaloną markę i odpowiednie przygotowanie na przyjęcie gości ma Zakopane, ale widzimy jak obok Zakopanego jedne za drugiemi wioski i miasteczka Podhala stają się punktem zainteresowania turystów, sportowców i ludzi szukających wypoczynku.

Nasuwają się pytania: czy Nowy Targ jest pozbawiony wartości, które umożliwiłyby wykorzystanie miasta i okolicy jako stacji klimatycznej?

Czy o ile miasto stało by się stacją tzw. klimatyczną, zrobiłoby jakąś konkurencję miejscowościom o ustalonej już – że tak powiem – sławie? Czy dotychczas napływ turystów jest wystarczający? Co należałoby zrobić, aby stan ten poprawić?

Sam Nowy Targ i okolica najbliższa o terenie równinnym, są dogodnym terenem wypoczynkowym dla ludzi i rekonwalescentów. Tuż za miastem położone Gorce – teren bardzo łatwych wycieczek górskich. Kąpiel w Dunajcu i wyprawy Dunajcem w Pieniny, dałyby rozkosz amatorom tego sportu. Pozatem Nowy Targ jest doskonałym punktem wyjścia dla ludzi ograniczonych czasem, którzy odpoczynek łączyliby ze sprawą poznania Tatr i Podhala.

Letnicy w ciągu np. 4 – tygodniowego pobytu, mogliby stąd urządzić zorganizowane wycieczki łatwe do Tatr, do Morskiego Oka, to znów do Czorsztyna, Szczawnicy, na Orawę do Babiej Góry, na Turbacz i do Rabki i tp.

Mimo obecnie ciężkich czasów, ruch turystyczny nie ustaje. Stał się potrzebą ogólną. Należy więc liczyć, że rokrocznie będzie się zwiększał. A Podhale w Polsce jest jedno. Nie braknie gości dla wszystkich wiosek i miast Podhala. Należy tylko odpowiednio przygotować się na przyjęcie przybyszów.

Pierwszym niezbędnym warunkiem, to nadanie miastu odpowiedniego wyglądu. Naokoło góry, pełno drzew i zieleni, a Nowy Targ na tle tym wygląda jak jakieś zaklęte cmentarzysko. Należałoby ułatwić mieszkańcom możność sadzenia drzew owocowych w pierwszym rzędzie, a i drzew leśnych również.

W pracy tej, zapoczątkowanej zresztą przez Wydział powiatowy pośredniczyć mogą szkoły.

Dążyć należy wszystkimi siłami do utrzymania czystości. Sprawę tę zdaje się rozwiązał już jeden wieśniak, który w liście do b. ministra spraw wewnętrznych p. Sławoj – Składkowskiego napisał: „Jeżeli każdy gospodarz zamiecie przed swoim domem, to w całej Polsce będzie czysto”.

Wartałoby przeprowadzić elektryczne oświetlenie parku, ulic i całego Kowańca.

Ewidencja domów, które mogą odstąpić mieszkania dla przyjezdnych i troska, by mieszkania były należycie utrzymane i miały odpowiednie wygody dla przyjezdnych, to troska właścicieli domów i miasta.

Urządzeniem plaży nad rzeką, oraz organizacją łódkarstwa może zechciałyby zająć się organizacje sportowe, Liga Morska i kolonialna.

Organizacją sportów i wycieczek zapewne zajęły by się istniejące na tym terenie P.W. i W. P. i inne towarzystwa.

Przyjezdni, którzy omijają Zakopane, rekrutują się przeważnie ze sfer mniej zamożnych. Dla nich kwestia przyjazdu do tej czy innej miejscowości, łączy się z pytaniem: „jak drogie utrzymanie?”. Wysuwa sie więc problem ważny dla sfer handlowych.

Cała akcja winna by się skupić w jednym komitecie, który przygotowałby plany, organizował pracę, odpowiednio reklamował miasto w czasopismach, informował interesantów, organizował kolonie, wycieczki itp. i ułatwiał wynajęcie mieszkań.

M.S.

Aktualizacja: 18-07-2008r.
Oglądane: 3688 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE