RSS facebook
Dziś mamy: wtorek
- 22 maja 2018 roku

142 dzień roku, 21 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:48
Zachód słońca: 20:24

Imieniny obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 64

W dniu święta państwowego - 3 maja

Gazeta Podhalańska z dnia 29 kwietnia 1934 r.

W dniu święta państwowego.

Dnia 3 maja święcimy rocznicę uchwalenia Konstytucji w r. 1791, która to rocznica została przez pierwszy sejm Rzeczpospolitej Polskiej uznana za święto państwowe.

Jeśli dziś w odległości przeszło wiekowej chwilkę zastanowimy się nad ważnością w dziejach narodu polskiego tego wielkiego aktu historycznego, to dojść musimy do przekonania, że Polska już wtedy należała do narodów, które szły z postępem i jedne z pierwszych starały się wprowadzić w życie budzące się w owych czasach zasady ustroju demokratycznego i zrównanie stanów, przeszacowanie wartości społecznych nie wedle dziedzicznych uprzywilejowań, lecz wedle wysiłku twórczego i gromadzkiego znaczenia w społeczeństwie. Cóż dawała Konstytucja Polakom? Przedewszystkim silny rząd i sprawiedliwość społeczną. Po raz pierwszy zajęto się tutaj krzywdą gnębionych i najbardziej dotychczas poniewieranych stanów tj. mieszczańskiego i chłopskiego. Wprawdzie Konstytucja nie zdjęła z chłopa jarzma państwowej niewoli, nie dała im całkowitej wolności, lecz w każdym razie dała ludowi to, o czem żaden chłop wówczas w Europie nie mógł marzyć, a mianowicie Konstytucja 3 maja bierze chłopów w opiekę prawną i tu właśnie ważność konstytucji, wielkość jej szlachetnych twórców, że Polska pierwsza w Europie myślała o doli ludu włościańskiego. Dziś, kiedy w następstwie przemian społecznych chłop zdobył sobie zasłużone stanowisko w ustroju społecznym, kiedy z racji swej liczebności wysunięty został w pracach państwowych na plan pierwszy, trzeba by zadaniu swemu należycie odpowiedział.

W wielkim wyścigu narodów Polska zaczyna zdobywać jedno z miejsc pierwszych. Mimo tego, że kilkanaście zaledwie lat dzieli nas od odzyskania niepodległości Polski, zdołaliśmy w wielkiej gromadzie narodów zdobyć sobie stanowisko wielkiego mocarstwa, cennego sojusznika i stać się bardzo ważnym czynnikiem, mającym wpływ na całość polityki europejskiej. Obowiązkiem przedewszystkiem ludu polskiego jako najliczniejszej u nas warstwy społecznej, jest praca nad utrzymaniem zdobytego w Europie stanowiska, by temu obowiązku podołać, wyjść musimy z ciasnoty, zacofaństwa i ciemnoty. Czas skończyć z politycznym licytowaniem naszego życia społecznego i narodowego. Czas skończyć z ustawicznem narzekaniem i złośliwą krytyką, dyktowaną zawiścią partyjną.

Jesteśmy pokoleniem, które w trudzie wojennym zdobyło wolność. Jesteśmy pokoleniem, które z niemniejszym trudem buduje Polskę i dlatego w dniu święta narodowego i państwowego podobnie jak w każdą niedzielę poświęcamy Bogu – niech w dniu tym parę chwil każdy z nas poświęci naszym sprawom państwowym, niech w dniu tym każdy z nas skontroluje swoje wartości obywatelskie. Przekonany jestem, że po takiej zastanowie i rachunku sumienia obywatelskiego, musimy przyjść do przekonania, że tylko wspólny trud i wspólny wysiłek zapewni nam stanowisko wielkiego narodu i państwa a potomnym zagwarantuje lepszą przyszłość.

Dr. Ciszek

Aktualizacja: 30-04-2008r.
Oglądane: 3748 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE