RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 88

W Nowym Targu bywał Lenin
  16-11-2004
Niniejszy artykuł nie jest próbą gloryfikacji ojca rewolucji. Nie jest też próbą oceny jego działalności, ani tą pozytywną – jak za dawnych czasów bywało – ani negatywną – co jest z kolei domeną współczesnych rodaków. Skąd zatem pomysł by rozdrapywać zabliźnione rany i wspominać pobyt Lenina w Nowym Targu? W końcu i cela, w której gościł zlikwidowana, a tablica upamiętniająca ten dopust boży zakurzona spoczywa gdzieś w magazynie. Ano to Wasza, powtarzam Wasza sprawka drodzy internauci! Aby to udokumentować zacytuję list, który wpłynął ostatnimi czasy do naszej skrzynki internetowej o następującej treści: „Czemu w opisie miasta nie zamieszczacie tak ważnej informacji, że Lenin siedział tu w areszcie. Naprawdę nie ma się co wstydzić tego, choć to raczej zasługa żandarmów austriackich. Kiedyś była nawet taka tablica. Jako rodak z N.Targu zawsze mogłem się pochwalić przed znajomymi, że w N.Targu poznali się na nim (Leninie). Pozdrowienia.”
Cóż zatem było robić skoro ma to być jedna z większych atrakcji turystycznych miasta, powód do dumy i chluby (co wynika z zacytowanej epistoły), to koniecznie trzeba ją opisać. Kimże w takim razie był Włodzimierz Iljicz Lenin? Ludzie trochę starszej daty niż generacja internetu z pewnością z pamięci (a wielu z nich już pamięć już szwankuje) są w stanie wyrecytować biografię i opisać niezłomną rolę wodza w kształtowaniu socjalistycznej rzeczywistości. Skąd się to wzięło? Aliści oprócz fizyki, chemii i przysposobienia obronnego nauka o „Kraju Rad” była obowiązkowa. My, korzystający z internetu i swobodnej myśli raczej nie zaprzątamy sobie głowy dziejami „Wielkiego Brata”, a o jego istnieniu – co należy dzięki Bogu do przeszłości – uczyć się już tak dokładnie nie musimy. Czytając jedną z wielu wyszukanych w cyberprzestrzeni biografii Lenina można ustalić następujące fakty: LENIN WŁODZIMIERZ ILJICZ. (właśc. Władimir I. Uljanow), 1870–1924, przywódca bolszewików, organizator państwa sow., ideolog komunizmu; 7 XI (25 X) 1917 przejął kierownictwo powstania zbrojnego w Piotrogrodzie, które zapoczątkowało w Rosji rewolucję październikową 1917; od 8 XI (26 X) przewodn. Rady Komisarzy Lud.; 1919 twórca III Międzynarodówki; 1922 inicjator powołania ZSRR; wywarł decydujący wpływ na ukształtowanie się podstaw totalitarnego modelu ustrojowego państwa komunist., w którym pełnia władzy polit., ekon., wojsk. i policyjnej należała do centr. partyjno-państw. ośr. Kierowniczego.”
Na Podhalu przyszły wódz rewolucji przebywał dwukrotnie tj. w 1913 (od 5 maja do 20 października) i 1914 r. (od 6 maja do 26 sierpnia). Zamieszkał w domu Teresy Skupień w Białym Dunajcu. Tutaj też zastał go wybuch I wojny światowej. 7 sierpnia do mieszkania towarzysza przyszedł wachmistrz żandarmerii wraz ze świadkiem, według którego Lenin miał być rosyjskim szpiegiem. Po rewizji domu żandarm oznajmił mu, iż został zadenuncjowany i właściwie powinien go aresztować ale z racji, że dopiero nazajutrz odjedzie pociąg do Nowego Targu polecił zatem Leninowi stawienie się na stacji o 6 rano. Sytuacja była groźna, oskarżenie o szpiegostwo na rzecz armii carskiej groziło w warunkach wojennych postawieniem przed sądem wojskowym. I tak 8 sierpnia Lenin trafił do Nowego Targu, gdzie po przesłuchaniu przez powiatowego komisarza policji Kazimierza Głowińskiego został aresztowany. W chwili aresztowania do depozytu zabrano rzeczy, które miał przy sobie tj. 91 koron, 99 halerzy, czarny zegarek i scyzoryk. Lenin trafił do celi nr 5, w której więzienną dolę dzielił z chłopami odsiadującymi wyroki za niepłacenie podatków. W tamtym czasie nic nie zapowiadało przyszłych wydarzeń w Rosji i roli jaka miała przypaść w udziale Leninowi. Na Podhalu był on postrzegany jako literat, publicysta, współpracownik wydawanej w Petersburgu „Prawdy”. Dlatego też w jego obronie stanęli m. in. dr Andrzej Chramiec, Kazimierz Dłuski, Jan Kasprowicz czy Władysław Orkan. W czasie gdy Lenin był więziony do władz sypały się protesty z różnych stron świata od działaczy, organizacji czy robotników. Ostatecznie Lenina uwolniono 19 sierpnia, kiedy to wyszedł na wolność i wynajętą furką udał się w kierunku Białego Dunajca, skąd niebawem po krótkim postoju w Krakowie wyjechał do Szwajcarii. W nowotarskim areszcie zatem Lenin spędził 12 dni i 11 nocy.
Na „pamiątkę” tego wydarzenia by uczcić 70 rocznicę urodzin Stalina odtworzono w budynku obecnego Młodzieżowego Domu Kultury celę, w której był więziony Lenin. Na ścianie budynku zawisła też tablica upamiętniająca to wydarzenie. Ileż to wycieczek pracowniczych i szkolnych rozpoczynało zwiedzanie Nowego Targu właśnie od celi Lenina, nie wspomnę o setkach delegacji składających pod tablicą kwiaty z okazji kolejnych rocznic Rewolucji Październikowej. Kto mieczem wojuje od miecza ginie mawia stare polskie przysłowie. Na fali „rewolucyjnych” przemian 1989 r. zatarły się wspomnienia z wizyty Lenina w Nowym Targu, w dawnej celi urządzono pracownię, a pamiątkowa tablica - kilkakrotnie oblewana farbą - spoczywa w otchłani pomieszczeń magazynowych Muzeum Podhalańskiego. Czy wróci na swoje miejsce i czy stanie się atrakcją turystyczną w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości? Czas pokaże!


Opracował: Marcin Jagła
Fotografie pochodzą z kroniki Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu

Więcej informacji na temat wizyt Lenina na Podhalu w: Jan Adamczewski, Lenin na polskiej ziemi 1912-1914, Kraków 1987.Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE